Hírlevél 1. szám HÍREK | Magyar Innovációs Szövetség
Ezúton is köszönjük a nagyszámú karácsonyi és újévi jókívánságokat!
A Magyar Innovációs Szövetség nevében ismételten kívánunk nyugodt és eredményekben gazdag 2021. évet!
Dr. Pakucs János, tiszteletbeli elnök Dr. Szabó Gábor, elnök Dr. Antos László, ügyvezető igazgató Sajtóközlemény
30 éves a Magyar Innovációs Szövetség
Budapest, 2021. január 5. - A Magyar Innovációs Szövetséget 1990. december 14-én, 30, K+F, ill. innováció iránt érdeklődő szervezet alapította meg. Az innováció gazdaságélénkítő hatása az alapítás időszakában még sem a hazai közvéleményben, sem az államvezetésben nem volt elismert. Nem kis mértékben Szövetségünk erőfeszítéseinek eredményeképp ma már az "innováció" természetes kifejezéssé, az innovációs tevékenység a gazdasági élet meghatározó tényezőjévé vált. Alapításunk után 14 évvel - egyik fő törekvésünk eredményeképp - 2004-ben innovációs törvényt fogadott el az Országgyűlés, ellenszavazat nélkül, újabb 14 év elteltével megvalósult másik fő célkitűzésünk: létrejött az innovációs folyamatokat koordináló, összehangoló minisztérium, az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Szövetségünk az innováció területén működő különböző szervezeteket, intézményeket horizontálisan integráló, szakmai és érdekvédelmi szervezetként jött létre, és működik a mai napig, amely Európában egyedülálló. Az alapító intézmények, vállalatok közül hét még jelenleg is működik. A közvetlen és közvetett tagok (csak vállalkozások, ill. intézmények) száma megközelíti a hétszázat. Tevékenységünk, két önálló, de egymással szoros kapcsolatban lévő rendszerben valósul meg:
szakmai érdekképviselet, érdekérvényesítés,
innováció tevékenység elismertségét támogató akciók, rendezvények, szolgáltatások.
A Magyar Innovációs Szövetség
szakmai állásfoglalásai meghatározó módon befolyásolják a döntéseket minden kutatás-fejlesztést, innovációt érintő kérdésben, átlagosan havonta ad ki szakmai véleményt;
tisztségviselői átlagosan havonta tartanak előadást különböző szakmai rendezvényeken;
éves közgyűlése az innovációs szféra egyik legnagyobb szakmai eseményének számít;
alapító társtulajdonosként 22 innovációs szervezet létrehozását segítette;
képviselőin, megbízottain keresztül mintegy 20 testületben közvetlenül is képviseli tagszervezeteinek érdekeit;
a hazai sajtóban évente több száz híradás jelenik meg a tevékenységéről, 2006 óta Média Díjat adományoz;
kéthetente megjelenő Hírlevele az innovációban érdekeltek szélesebb körét informálja.
Évente szervezzük az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt, melynek keretében több mint 4500 fiatalt mozgósítottunk, akik közül kiválasztottunk 405 kiemelkedően tehetséges magyar diákot.
Másik országos jelentőségű kezdeményezésünk a Magyar Innovációs Nagydíj pályázat. Az eddigi felhívásokra beérkezett 1275 pályaműből 1100 volt megvalósult, sikeres innováció, és ezek közül 218 kapott különböző innovációs díjat. A díjak ünnepélyes átadására 2001 óta az Országházban kerül sor.
Az elmúlt 30 évben az innováció élénkítését támogató további kiemelt rendezvényeink voltak még:
az Innoforum Hazai Szellemi Termék Börze,
"Lépés a jövőbe" országos design pályázat,
NOVATech.Com, Innovációs Technológiai Üzleti Terv Verseny,
EU Fiatal Tudósok Versenyének 15. döntője,
a tudománynépszerűsítő THE és a "meet the scientist˝ programok.
A Magyar Innovációs Szövetség tisztségviselőit, szakértőit társadalmi munkában végzett kiemelkedő szakmai munkájukért állami kitüntetésekre, ill. díjakra terjesztette fel 2005-től kezdve. Tisztségviselőink összesen 18 alkalommal részesültek magas elismerésben. Birkner Zoltán, az NKFIH elnöke kijelentette: "A Magyar Innovációs Szövetség az elmúlt 30 évben nagy presztízst és társadalmi elismertséget szerzett, tevékenysége nagy hatással volt nem csak az innovációs intézményrendszer kialakulására, hanem az innováció társadalmi elfogadottságára is."
Szövetségünk a mai napig alapvető célkitűzésének tekinti az innováció gyorsításának támogatását, az ország innovációs képességének növelését. A Szövetség azzal, hogy három évtizeden át következetesen képviselte az alapítók által megfogalmazott célokat, a hazai közéletben az innovációt érintő kérdésekben megkerülhetetlen tényezővé vált.
dr. Pakucs János, alapító, jelenleg tiszteletbeli elnök, Dr. Szabó Gábor, elnök, dr. Antos László, ügyvezető igazgató A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása
A Magyar Innovációs Szövetség véleményezte "A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása" című pályázati felhívás tervezetét, mely a 2021-27 időszakra vonatkozó Vállalkozásfejlesztési és Innovációs Operatív Program (VINOP) keretében jelent meg.
A részletes észrevételeket és javaslatokat, melyek ide kattintva megtekinthetők, 2020. december 28-án küldtük be a kormányzati portálra. Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése
A Magyar Innovációs Szövetség véleményezte a "Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése" című pályázati felhívás tervezetét, mely a 2021-27 időszakra vonatkozó Vállalkozásfejlesztési és Innovációs Operatív Program (VINOP) keretében jelent meg.
A részletes észrevételeket és javaslatokat, melyek ide kattintva megtekinthetők, 2020. december 28-án küldtük be a kormányzati portálra. H2020 munkacsoport ülése
A MISZ választmányi ülésen Gulyás Tibor, innovációért felelős helyettes államtitkár egyeztetési lehetőséget ajánlott fel az ITM, illetve az NKFIH, valamint a MISZ között a Horizont Európa keretprogramok előkészítése kapcsán. A felkérés nyomán összeállt a MISZ H2020 munkacsoportja, amelynek koordinátori feladatait Dr. Darázs Lénárd, elnökségi tag, az ELTE rektorhelyettese látja el.
A H2020 munkacsoport első, online ülésére 2020. december 16-án került sor. A találkozón Gulyás Tibor bevezetője után Dr. Szabó István, az NKFIH innovációs és általános elnökhelyettese tartott előadást az EU Horizont Európa keretprogramjával kapcsolatos változásokról és lehetőségekről.
Utána egyeztetés következett a MISZ munkacsoport tagjai, valamint az ITM és az NKFIH jelen lévő vezető kollégái - Gulyás Tibor helyettes államtitkár, Birkner Zoltán elnök, Szabó István elnökhelyettes és Csuzdi Szonja főosztályvezető - között arról, miként járulhatnak hozzá a hazai vállalatok, felsőoktatási intézmények, ill. a MISZ az EU-forrásokhoz való lehető legszélesebb körű hozzáféréshez, és ehhez milyen kereteket tud biztosítani az ITM, ill. az NKFIH. A támogató infrastruktúra hatékonyságának növelése érdekében több MISZ munkacsoport tag osztotta meg a korábbi EU keretprogramok során szerzett tapasztalatait és meglátásait. Új utakon a tehetséggondozásban
A Nemzeti Tehetségsegítő Tanács (NTT) felkérte, többek között, az NTT Gazdasági, Innovációs Tagozatát, hogy fogalmazza meg válaszait a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége 2021-2027 közötti évek EU-s pályázatra elkészített, "Új utakon a tehetséggondozásban˝ c. szakmai koncepciójának vázlatával kapcsolatban.
A Tagozat tagjai - dr. Antos László, Farkas József, Hild Imre, Novák Blanka, Pongrátz Ferenc (MISZ tisztségviselői)- kialakították véleményüket, és jan. 5-én megküldték az NTT-nek. 30. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny első fordulója
Lezárult a 30. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny első szakasza, melyre rekordszámú, 140 pályázattervet küldtek be a kreatív középiskolai diákok.
A 28 tagú szakmai zsűri - Dr. Jakab László BME-professzor vezetésével - a döntést, a részletes értékelést követően hozta meg. A 140 pályázat közül a zsűri 82 kiemelkedő, főként műszaki és informatikai problémák megoldását, ill. kidolgozását javasolta a második fordulóra, így összesen 112 fiatal dolgozhatja ki részletesen a pályázatát. Az első forduló kiadványa ide kattintva olvasható.
A végső döntést a zsűri 2021. április végén hozza meg, melyen nemcsak a több mint 2,5 millió forint összegű ösztöndíj szétosztásáról döntenek, hanem kiválasztják azt a három pályázatot is, amelyek képviselik Magyarországot 2021 szeptemberében az európai döntőn, Salamancaban. A díjazottak további nemzetközi versenyeken, tanulmányutakon is részt vehetnek (pl. Nobel-héten Stockholmban, a londoni fiatal tudósok fórumán stb.)
A legjobb fiatalokat (10-12 pályázó) felkészítő középiskolai tanárok differenciált, 600-800 E Ft-os jutalmat érdemelnek ki. A legeredményesebb iskolák 1 M Ft támogatást nyerhetnek el.
A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával, az NKFI Alapból valósul meg. 29. Innovációs Nagydíj pályázatot népszerűsítő spot
A Magyar Innovációs Szövetség a 29. Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot népszerűsítő rövidfilmet készíttetett. A kb. egyperces videóban Pomezanski György, újságíró, a Felkínálom Alapítvány elnöke, a MISZ szakértője beszél a pályázatról, valamint a tavalyi innovációs nagydíjas 3DHISTECH Kft. ügyvezetője, Dr. Molnár Béla is szót kap.
A MISZ hivatalos youtube csatornáján november 29-től a spot megtekinthető, és kérjük kedves olvasóinkat, hogy osszák meg. HÍREK | SZELLEMI TULAJDON NEMZETI HIVATALA
125 évnyi találmány és védjegy válik digitálisan elérhetővé
Több százezer oldalnyi kulturális és ipartörténeti dokumentumot digitalizáltat a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH). Magyarország egyik legrégebbi hivatala, amely idén ünnepli 125. évfordulóját, több mint 3 ezer folyóméternyi szabadalmat, védjegyet és egyéb szellemitulajdon-védelemmel kapcsolatos könyvtári dokumentumot őriz könyvtárában. Tovább nő az online is elérhető tartalmak száma, amelyek között olyan híres találmányok is megtalálhatóak lesznek, mint a villanyóra, a golyóstoll vagy a Kalmopyrin® hatóanyagának eredeti dokumentumai vagy a több, mint száz éve érvényes védjegyek, mint például az Apenta®, és marketing vagy reklámtörténeti értékek.
A digitalizálás 2021 márciusától folytatódik, amikor mintegy fél millió oldallal bővül az online tartalom. A digitalizált projektek elérhetőek itt és itt. További információk az SZTNH honlapján megtekinthetőek. Megkezdte működését a földrajzi árujelzők keresésére szolgáló GIview adatbázis
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága és az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (a továbbiakban: EUIPO) együttműködésének eredményeként, a földrajzi árujelzők keresésére szolgáló GIview adatbázis megkezdte működését. Az adatbázis modern felhasználói felületen keresztül nyújt széleskörű információt az Európai Unión belül oltalmazott földrajzi árujelzőkről a nyilvánosság, a földrajzi árujelzők jogosultjai, a védjegy elbírálók és a hatóságok számára.
A GIview egyik előnye, hogy a termelői csoportosulásoknak lehetőséget nyújt a részletes adatokhoz kapcsolódó fordítás biztosítására, illetve lehetővé teszi a földrajzi jelzések egyszerű feltérképezését földrajzi kiterjedésük bemutatásával. Az adatbázis a földrajzi árujelzők jogosultjainak képviselői számára egyszerű hozzáférést biztosít az EUIPO információcsere moduljához az IP Jogérvényesítési Portálon keresztül, amelyet a Szellemi Tulajdonjogok Megsértésének Európai Megfigyelőközpontja kezel.
A GIview adatbázis az alábbi linken érhető el: https://www.tmdn.org/giview/ HÍREK | Eötvös Loránd Kutatási Hálózat
Együttműködés az egyetemek és az ELKH között
2020-ban az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Titkárságának kezdeményezésére összesen öt egyetemi együttműködési megállapodás jött létre: a Széchenyi István Egyetemmel (SZE), a Szent István Egyetemmel (SZIE), a Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE), a Pécsi Tudományegyetemmel (PTE), illetve az Óbudai Egyetemmel (ÓE). Az öt egyetemi együttműködés keretében 2020. december 1-jétől különféle kutatási projektek indultak, amelyekhez az ELKH Titkárság a 2021. november 30-ig tartó időszakra összesen 540 millió Ft-os támogatást biztosított.
A SZE és az ÓE együttműködést a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), a SZTE együttműködést a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK), a SZIE együttműködést az Agrártudományi Kutatóközpont (ATK), a PTE Szentágothai János Kutatóközpont (SZKK) együttműködést pedig a Természettudományi Kutatóközpont (TTK) vezeti.
A program fontos küldetése, hogy az eddigi sikeres Kiválósági Együttműködési Programok (KEP) szakmai értékelésére és tapasztalataira építve tudomány- és kutatásszervezési szempontból hatékonyabb kereteket biztosítson. Emellett a tervek szerint kiterjesztik a programot a hazai kutatóegyetemek körül kibontakozó innovációs ökoszisztémára is azzal a céllal, hogy támogassák az ELKH egyetemekhez közeli, kisebb, ám bizonyos területeken jelentős eredményeket elérő kutatócsoportok integrálását.
A kísérleti program fő célja, hogy növelje azoknak a nemzetgazdasági szempontból is fontos, ugyanakkor az ELKH kiemelt tudományos tématerületeibe jól illeszkedő kutatási projekteknek a számát, amelyekben előtérbe helyezik az eredmények hasznosulását.
További részletek a következő linken. Pályázati felhívás
FELHÍVÁS a 2020. év legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerésére
A Magyar Innovációs Alapítvány - a Magyar Innovációs Szövetséggel közösen - a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, az Agrárminisztérium, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara támogatásával, 29. alkalommal hirdeti meg a MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot.
A 2020. év legjelentősebb innovációs teljesítményét elismerő Magyar Innovációs Nagydíj mellett
a kiemelkedő innovációs teljesítmények további, összesen nyolc kategóriában kaphatnak díjat:
a 2020. évi Ipari Innovációs Díj,
a 2020. évi Informatikai Innovációs Díj,
a 2020. évi Agrár Innovációs Díj,
a 2020. évi Környezetvédelmi Innovációs Díj,
a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Innovációs Díja,
a Magyar Kereskedelmi és IparkamaraInnovációs Díja,
"Alapkutatástól a piacig" 2020. évi Innovációs Díj (NKFIH).
A legeredményesebb, 2018. január 1. után alapított innovatív startup vállalkozás pedig a Magyar Innovációs Szövetség
"2020. év legjobb startup vállalkozása" Díját nyeri el.
A díjak ünnepélyes átadására 2021. áprilisában kerül sor.
A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások, ill. szervezetek vehetnek részt, amelyek a 2020. évben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel (új termékek, új eljárások, új szolgáltatások értékesítése stb.) jelentős üzleti hasznot értek el. Az innováció kiindulási alapja tudományos kutatás, műszaki-fejlesztési eredmény, szabadalom, know-how alkalmazása, technológia-transzfer stb. lehet.
A bírálóbizottság a Magyar Innovációs Alapítvány Kuratóriuma által felkért tudósokból, vezető gazdasági szakemberekből áll, elnöke Dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter.
A bírálóbizottság az innovációból 2020-ban elért eredmény/árbevétel, és egyéb műszaki, gazdasági előnyök mellett, az innováció eredetiségét, újszerűségét, és társadalmi hasznosságát, valamint a pályázat kidolgozottságának színvonalát is értékeli.
A bírálóbizottság által meghozott döntés végleges, fellebbezésnek helye nincs.
Előző Innovációs Nagydíj pályázatokon díjazott innovációval újból pályázni nem lehet.
Beadási határidő: 2021. február 10., 15 óra
A nevezéshez szükséges dokumentumok:
1 oldalas összefoglaló, amely a www.innovacio.hu/innonagydij c. oldalon tölthető ki,
Részletes leírás a megvalósításról, az innovációból elért piaci, illetve gazdasági eredményről (árbevétel/eredmény, piaci részesedés növekedése stb.), valamint arról, hogy külső (pályázati) forrás mennyiben segítette az innovációs teljesítmény elérését, összesen maximum 10 A/4-es oldalon,
Nyilatkozat a közölt adatok, információk, valamint a szellemi tulajdonvédelmi jogok hitelességéről.
A részletes leírást és a nyilatkozatot pdf formátumban kell feltölteni a www.innovacio.hu/innonagydij c. oldalra. További információ: www.innovacio.hu, e-mail: innovacio@innovacio.hu, tel.: 061-430-3330.
KÖSZÖNTJÜK ÚJ TAGUNKAT!
Tagsorszám | 779 Név | Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Titkársága Cím | 1016 Budapest, Gellérthegy utca 30-32. Vezető | Dr. Maróth Miklós, elnök Honlap | www.elkh.org
Tevékenység:
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Titkársága az Országgyűlés által 2019. augusztus 1-én alapított költségvetési szerv, melynek közfeladata a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. évi LXXVI. törvény VI/A. fejezetében meghatározott intézményesített keretek között folytatott kutatások intézményrendszerének fenntartása, működtetése.
Szakirodalomfigyelő
Stefan Buijsman: Eszpresszó Arkhimédésszel - Matematika a mindennapokban, egyszerűen, érthetően - Libri Kiadó, 2020 Dr. Osman Péter ismertetése
A ’matek’ olyan mint a spenót és sokaknak a főzelék: az embert hamar megtanítják rá, hogy utálja. Szerencsére évtizedek óta jönnek jó könyvek arról, hogy messze több közünk van hozzá, mint gondolnánk. A matematika világa csodálatos, és gondolkodni szerető embernek érdemes ismerkednie vele, ha csak a magasszínvonalú ismeretterjesztés szintjén is. Ezt kínálja ez a könyv.
Szerzője a Stockholm Egyetem Filozófia Intézete honlapjáról idézve: "18 évesen szerzett M.A fokozatot, a leideni egyetemen, előtte ott számítógép-tudományt és filozófiát tanult. 2018-ban a Stockholm Egyetemen PhD fokozatot szerzett matematikafilozófiából. 2019 januárja óta vezető kutatója egy izgalmas projektnek: Számok - a tapasztalati eredmények jelentősége a filozófia számára". E könyvében matematikafilozófusnak nevezi magát, s ezért - megnyugtatásul - még inkább kiemelendő a mindig világos, egyszerű, olykor kifejezetten laza előadásmódja.
A LIBRI ajánlójából: "[E könyv] azoknak szól, akiket a matematika mindig is rettegéssel töltött el, és valamiféle misztikus, kizárólag a beavatottak számára érthető tudománynak gondolták. Stefan Buijsman, a szemtelenül fiatal holland matematikus tömören és üdítően olvasmányos formában mesél könyvében a matematika elképesztő és szórakoztató világáról. Kiderül, miként vált a matek az évezredek során ijesztően absztrakt tudománnyá, és hogy ennek ellenére miért nem kéne tőle tartanunk, hiszen a segítségével a világot és a mindennapjainkat is jobban megérthetjük."
Erről szól: "Sokan azt gondolják, a matematika érthetetlen és haszontalan tudomány. Pedig épp az ellenkezője igaz: fontos szerepet tölt be a modern társadalmakban, ráadásul nem is olyan nehéz megérteni. Csak nem szabad megtorpanni a képleteknél, látni kell mögöttük a világot is." (Idézetek innentől a könyvből, kiemelések tőlem.) "Mögöttük a világ" - Buijsman a modern informatika gyakorlati alkalmazásainak példáival kezdi: keresőmotorok, Google, Facebook, Twitter, ezek matematikai apparátusokra támaszkodó működésével. Valójában minden modern technológia mögé nézve olyan eszközöket találunk, amelyek létrehozásában kulcsszerepet játszott a matematika. Az többé-kevésbé mindenkinek nyilvánvaló, hogy a szoftverek, az informatikai eszközeinken futó alkalmazások matematika-alapú termékek - azt már kevesebben tudják, hogy a hardverek építőelemeinek felépítésében és a gyártástechnológiájuk létrehozásában is kulcsszerepe van a matematikának. Kvantummechanika nélkül, ami vegytiszta matematika, a modern elektronikai eszközeink nem is léteznének, a számítástechnika és informatika vaskoránál tartanánk. Hogy nem olyan nehéz megérteni? Ha valakinek mégsem megy úgy, mint szeretné, ne keseredjék el, nem biztos, hogy a hiba benne van: ez bonyolult absztrakciókra épülő tudomány. Megsejteni a létét és szerepét - már ez is izgalmas, s ebben sokat segít e könyv.
"Bizonyos értelemben ezt a könyvet a fiatalabb önmagamnak írtam, most, hogy már jobban kiismerem magam a matematika világában. De szól azokhoz is, akik középiskolás énemhez hasonlóan csak nyűgnek érezték a matematikai számításokat, és örülnek annak, hogy az iskolapadból kikerülve egy életre megszabadulhattak tőle."
"A matematika több puszta képleteknél - ezeknek nem is igen szentelünk helyet e könyvben, Hasznosak, ha valamilyen konkrét feladatot kell megoldani, ugyanakkor épp azokat a gondolatokat fedik el, amelyeken a matematika alapul. Hogy erről az olvasót is meggyőzzem, sorra veszem a matematika néhány izgalmas területét, a gráfelmélettől a statisztikáig. Eközben pedig bebizonyítom, hogy a matematika sokkal érthetőbb és fontosabb tudományág, mint azt sokan gondolnák."
Kétségkívül sokat ad önmagában az is, ha olvassuk ezt a könyvet és érteni igyekszünk a mondottakat. Igazán hasznos és egyben szórakoztató azonban az, ha jól elgondolkodunk a lényegen, és érteni próbáljuk a matematika különös, végtelenül sokrétű világát. Aki eddig magától nem gondolt rá, itt már kezdetként megkapja az alapkérdést: vajon objektív létező-e a matematika, vagy az ember találja ki, már a számokkal egyetemben. Hogy önmagukban léteznek-e a számok és a szabályok/műveletek velük, azon lehet vitatkozni, ám a három alma minden szemlélőnek mindenkor három alma, és a háromszor három alma szintúgy mindig mindenkinek kilenc alma lesz. Ezért is van, hogy a matematika nem kultúrafüggő: szabályai minden kultúrában pontosan ugyanúgy működnek, alkalmazásuk ugyanazt az eredményt hozza.
Rengeteg tudományos ill. intellektuális érdekesség sorakozik e könyvben. Érdemes elolvasni. Szerethető tudomány: BETEKINTÉS Az Akadémiai Kiadó új tudományos sorozata a MeRSZ online okoskönyvtárban. - Sorozatszerkesztő: Pomázi Gyöngyi Dr. Osman Péter ismertetése
"A Betekintés elgondolói és megvalósítói azt vallják, hogy a más tudásterületekről szerzett és befogadott tudás gazdagítja az elmét, ösztönzőleg hat a gondolkodásunkra, és nem utolsósorban új területeket felfedező, minőségi időtöltés. A sorozat betekintést nyújt különböző tudományokba, szakterületekbe röviden, tömören, élvezetesen. Célja, hogy a témát kevéssé vagy alig ismerő olvasó megértse, mi ennek a területnek a lényege, illetve miért fontos a közös emberi tudás szempontjából. A szerzők a téma szakértői, kiváló szakemberek, akik szeretik a tárgyukat, elkötelezettek, meggyőzően tudnak írni a kiválasztott címben foglaltakról.
Egy-egy "betekintés", bár nem kíván átfogó képet adni az adott tudományterületről, nem futó és felületes bepillantás, érzékelteti a terület mélységét és összetettségét. A szerző (szubjektív) kalauzolása közel hozza az olvasót a szakterülethez. Nem titkoltan kedvcsináló, szellemi kalandozást, gondolkodást serkentő mű." - a Kiadó ajánlójából. "Kiváló szerzőktől kiváló munkák születtek." (a sorozatszerkesztő magánmegjegyzése).
A MeRSZ-ről, annak honlapjáról:
"Magyarország legrégebbi kiadói műhelye és legmodernebb kiadói megoldása - ezt kínálja szerzőinek a MeRSZ, azaz a Magyar Elektronikus Referenciamű Szolgáltatás, az Akadémiai Kiadó online okoskönyvtára. A MeRSZ a legváltozatosabb tudományterületeket képviselő lektorált kézikönyveket, monográfiákat, tanulmányköteteket, felsőoktatási tankönyveket és jegyzeteket gyűjt és ad közre. Célunk, hogy a hazai szerzők kéziratai a hagyományos kiadói gondozás és a rugalmas technológia révén minél gyorsabban és hatékonyabban eljussanak olvasóikhoz, minden korábbinál szélesebb körű terjesztést, nagyobb láthatóságot biztosítva a műveknek - a digitális megjelenés mellett akár nyomtatott formában is.
Hozzáférés előfizetők számára (fizetős szolgáltatás)
bárhol és bármikor, felülettől függetlenül, külön alkalmazás letöltése nélkül, asztali gépen, tableten, mobiltelefonon.
Céges felhasználóknak a vállalat IP-tartományán belül bárhol, külön felhasználói bejelentkezés nélkül, egyidejű hozzáférés több kollégának egyszerre
Szerethető tudomány: BETEKINTÉS - a sorozat eddigi kötetei:
Hévizi Ottó: Diaphoron. Különbözés - Rendhagyó betekintés a filozófia terébe
"A szerző egy képzetes téren át vezeti az olvasót az egyetemes filozófia alapvető fogalmait és elképzeléseit megismertetve. Megismerkedünk a tudással, a nem tudással, különféle irányzatokkal, az igazság, a valóság kétességével, képet kaphatunk a filozófiai tér külső és belső határairól."
Maróthy Szilvia: Digitális bölcsészet - A szövegtől az adatig
"A betekintés vezérfonala az a fokozatosan bekövetkezett változás, mely során a kutatók hagyományközpontú gondolkodását az adatközpontú, formálisabb gondolkodás váltotta fel, egészítette ki."
Lente Gábor: Ezeregynél is több molekula meséi
"Lente Gábor műve egyéni, kivételesen személyes stílusban, képletek és ábrák használata nélkül, pusztán a szavak erejére támaszkodva vezeti be az olvasót a molekulák tudományába." E kötetről majd külön is szólunk.
Kokas Károly: Kalauz a modern könyvtárak világába - A könyvtárak új feladatai és megváltozott szerepük a XXI. század elején
"A szerző izgalmas utazásra hívja az olvasót, és meghökkentő kijelentésekkel avat be a digitálizálódó könyvtárak világába"
Nádasdy Ádám: Kalauz a nyelvészi gondolkodáshoz
"Nádasdy Ádám kötete a nyelvész műhelyébe invitálja az olvasót, hogy megnézze, mit csinál a nyelvész, és főleg: hogyan gondolkodik? Ez a könyv nem valamely nyelvről szól, hanem az emberi nyelvről általában és annak a nyelvész által való leírásáról, feldolgozásáról."
Ritoók Zsigmond: Pillantás az ókortudományba
"A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig. Tárgyalja, mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról."
Falus András: Sakk? Patt! - Stratégiai játszmák az immunitásban
"A szerző rendkívül színes, érzékletes hasonlatokkal és példákkal teszi közérthetővé az immunrendszer működését. Segít megérteni a védőoltások fontosságát, a genetikai örökségünk jelentőségét, a rákos sejtek burjánzásának folyamatát, és részletesen kitér napjaink mindenkit foglalkoztató problémájára, a koronavírusra is."
Magay Tamás: Zöldgallytörés, avagy minden, amit a szótárírásról tudni érdemes "Magay Tamás kötete élményszerű betekintés a kétnyelvű szótárírásba. A szerző a magyarországi szótárírás legnagyobb szaktudású és szaktekintélyű nagy öregje. Könyve betekintés a szakma műhelytitkaiba sok-sok gyakorlati példával és szubjektív élménybeszámolókkal."
Arsène Wenger: Életem piros-fehérben - Az Arsenal legendás menedzserének önéletrajza - Partvonal Könyvkiadó, 2020 Dr. Osman Péter ismertetése
Arsenal: "Teljes néven Arsenal Football Club, beceneve Ágyúsok. Egyike az angol futballtörténelem legsikeresebb csapatainak. Arsène Wenger 1996-ban lett a csapat menedzsere, s hosszabban szolgált ebben a szerepben, mint bárki a klub történetében. A 2003-04-es szezon 38 mérkőzésén az Arsenal veretlen maradt, s ezzel a második top-divíziós angol klub lett, amelynek ez sikerült. Nemzeti rekordot ért el azzal, hogy a következő szezonnal a veretlenségét összesen 49 egymást követő liga-mérkőzésen át meg tudta tartani. Liga-győztességein túl tízszer nyerte el a Football Association (FA) Kupát, kétszer a Liga Kupát, valamint az Európai Kupagyőztesek Kupáját." - az Encyclopaedia Britannica Arsenal szócikkéből. (Kiemelések tőlem)
S legyünk merészen eretnekek elismerni, hogy mindez már régóta messze nem igazán a sport nemes versengéséről szól, hanem egy óriási gazdasági jelentőségű iparágról. Az örömjátéknak rég vége, hatalmas pénzek állnak vagy buknak a kimagasló csapatok teljesítményén, ami óriási mértékben megnövelte a náluk dolgozó menedzserek munkájának jelentőségét és súlyát. Ami pedig talán leginkább megkülönbözteti a legnépszerűbb csapat-versenysportok csúcsmenedzsereit a más területeken dolgozóktól, hogy az ő pozíciójuk sokkal ingatagabb, a csapat teljesítményének rövid megingása is már a bukásukat hozhatja.
A Partvonal ajánlójából: "Arsene Wenger, az Arsenal korábbi edzője és menedzsere önéletrajzi könyvében először meséli el személyes történetét. A titokzatos, komoly tiszteletnek örvendő szakembert egyedi játékfilozófiája, sajátos értékei és a futballban alkalmazott újításai a nemzetközi sportvilág legkülönlegesebb személyiségei közé emelték. Önéletrajzából megtudhatjuk, hogyan lett az elzászi kisfiú a világ egyik legsikeresebb vezetőedzője, hogyan építette fel az Arsenal legendás Invincibles csapatát, azaz a Legyőzhetetleneket, amely a 2003-2004-as szezonban veretlenül nyerte meg az angol bajnokságot, a Premier League-et; hogyan formálta át a régimódi alapokon nyugvó, hetven fős labdarúgóklubot a világ élvonalához tartozó, több mint hétszáz embert foglalkoztató intézménnyé.
Wenger részletesen beszámol minden olyan mérkőzésről, amely fordulópontot jelentett a karrierjében, és mesél azokról a klubokról, amelyeknél edzősködött - az AS Cannes-tól az Arsenalig feleleveníti a Nancynál, a Monacónál és a japán Nagoyánál eltöltött időket. Könyvében egyedi rálátást kapunk játékos- és edzői karrierjének legfontosabb pillanataira, emlékezetes győzelmeire, fájdalmas vereségeire, és számos olyan játékosról olvashatunk, akiket ő fedezett fel és kísért végig útjuk során. Élete tele van szenvedéllyel és tanulságos leckékkel, amelyeket nemcsak az Arsenal-szurkolók vagy Wenger-kedvelők érezhetnek magukénak, de minden érdeklődő olvasó is, aki e kötetből megismerheti azokat az értékeket, amelyek huszonkét éven át vezérelték az Arsenal menedzserét egy gyökeres átalakuláson átesett labdarúgóvilágban."
Egy kis ízelítő Wenger szakmai hitvallásából (a könyvből):
"Focistának lenni bizonyára az egyik legnagyobb kihívást jelentő feladat, de ha már sikerült, ugyanilyen nagy az elkényelmesedés kockázata."
"Egy edzőnek empátiával kell közelítenie a játékosaihoz, de döntéseket hoznia csak hideg fejjel szabad. Hitelességének egyik alapja például, hogy kizárólag ő határozhat a csapat összetételéről. Ha egy játékos egy pillanatra is úgy gondolja, hogy az elnök vagy egy segédedző befolyásolhatja az edzőt a döntéseiben, a hitelesség elveszett. Folyamatos párbeszédet kell folytatnunk a játékosokkal. Ennek kezelésére léteznek szabályok, amelyeket érdemes betartani:
Átlagosan az emberek kétharmada jobban teljesítene, ha többször hangsúlyoznánk az érdemeiket;
Nagyjából a harmaduk azért nem tudja tartani magát a megbeszéltekhez, mert vagy nincs elég önbizalma, vagy nem tiszteli eléggé az edző szavát, vagy nem elég világosak az előírások - amikor felvázoljuk a feladatot, arra kell törekedni, hogy tisztán és pontosan fogalmazzunk, ezzel is növelve a játékos belénk vetett bizalmát, s így a teljesítményszintjét;
Ha egy játékossal beszélünk, minden negatív kritikára jusson három pozitív visszajelzés, hogy ezzel is ösztönözzük a fejlődésre;
Nem szabad megszámlálhatatlanul sok célt felsorolni: bőven elég egy vagy kettő;
Végezetül pedig: mindig gondosan válasszuk ki a megfelelő helyet és időpontot, akármiről is van szó.
Sajtószemle
Innotéka, 2020.12.12., 26. oldal Felhívás 2020 legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerésére "...A Magyar Innovációs Alapítvány - a Magyar Innovációs Szövetséggel közösen - a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, az Agrárminisztérium, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara támogatásával 29. alkalommal hirdeti meg a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot..."
infovilag.hu, 2020. 12. 14. Harmincéves a Magyar Innovációs Szövetség "...A Magyar Innovációs Szövetség társadalmi munkában tevékenykedő tisztségviselői, szakértői rendszeresen kitüntető elismerésben részesülnek. Miként a lapunkhoz eljuttatott ismertetőből kiderül, a szövetség az alapítása óta legfontosabb céljának tekinti az újítás, az innováció gyorsítását, az ország innovációs képességének növelését..."
InfoRádió, 2020. 12. 18. Összeállítás: Magyarország az elsők között teszi elérhetővé az új uniós fejlesztési időszak forrásait
Kossuth Rádió, Krónika, 2020. 12. 18. Magyarország az elsők között teszi elérhetővé az új uniós fejlesztési időszak forrásait
KarcFM, 2020. 12. 18. Magyarország az elsők között teszi elérhetővé az új uniós fejlesztési időszak forrásait
hírTV, 2020. 12. 18. Magyarország az elsők között teszi elérhetővé a vállalkozásoknak az új, 2021 és 2027 közötti uniós fejlesztési időszak forrásait, jelentette be közösségi oldalán Varga Mihály
m1, Híradó M1, 2020. 12. 18. Magyarország az elsők között teszi lehetővé az új uniós fejlesztési időszak forrásait
Magyar Hírlap, 2020. 12. 19., 10. oldal A magyar vállalkozások az elsők között jutnak uniós pénzhez
Békés Megyei Hírlap, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Dunaújvárosi Hírlap, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Kelet-Magyarország, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Heves Megyei Hírlap, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Délmagyarország, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Új Néplap, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
24 óra, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Somogyi Hírlap, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Napló, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Zalai Hírlap, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Petőfi Népe, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Nógrád Megyei Hírlap, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Tolnai Népújság, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Fejér Megyei Hírlap, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Vas Népe, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Dunántúli Napló, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Hajdú-Bihari Napló, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
Észak-Magyarország, 2020. 12. 19., 9. oldal Nyáron már kifizethetik a támogatást
hirek.prim.hu, 2020. 12. 20. Online ünnepségen díjazták a kiemelkedő tanáregyéniségeket "...Huszonkettedik alkalommal adta át az Ericsson Magyarország az ország egyik legjelentősebb magánalapítású oktatási díját, a cég kutatás-fejlesztési igazgatósága által alapított Ericsson-díjakat...."
Világgazdaság, 2020. 12. 21., 1+4. oldal Már januárban érkeznek az új uniós ciklus első pályázatai
gondola.hu, 2021. 01. 05. Három évtizedes a magyar innovációs gyakorlat "...A kutatás-fejlesztés során létrejövő új termékek, szolgáltatások az egyes vállalatoknak és gazdaságunk egészének is a piacok bővülését új piacok megszerzését teszik lehetővé, ezáltal növekszik a gazdaság teljesítménya a GDP, a hozááadott érték, össességében a nemzeti jövedelem..." "...A Magyar Innovációs Szövetséget 1990. december 14-én, 30, K+F, ill. innováció iránt érdeklődő szervezet alapította meg. Pakucs János alapítót, tiszteletbeli elnököt kérdezte a Gondola..."
preshaz.eu, 2021. 01. 06. Innováció 30 "...A Magyar Innovációs Szövetséget 1990. december 14-én, 30, K+F, ill. innováció iránt érdeklődő szervezet alapította meg. Pakucs János alapító, tiszteletbeli elnököt kérdezte a Gondola képviseletében Molnár Pál, a Présház főszerkesztője..."
szekeson.hu, 2021. 01. 07. Még van ideje pályázni a székesfehérvári cégeknek "...A Székesfehérvári Önkormányzat a város honlapján tette közzé, hogy még február 10-ig lehet pályázni a Magyar Innovációs Nagydíjra. A győztes pályázók pénzjutalomban részesülnek..."
Magyar Nemzet, 2021. 01. 08.,12. oldal Erős gyökeret eresztett az innováció hazánkban "...Ezen erőfeszítések egyike az, hogy a MISZ évente megszervezi az Ifjúsági tudományos és innovációs tehetségkutató versenyt, amelynek segítségével eddig több mint négyezer-ötszáz fiatal pályázott tudományos munkával, közülük pedig 405 kiemelkedően tehetséges magyar diákot karolt fel a szövetség..."
Szabad Föld, 2021. 01. 08.,7. oldal Innovációra szövetkeztek "...Harminc éve működik a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ), amelyet harminc K+F, ill. innováció iránt érdeklődő szervezet alapított..."
Műszaki Magazin, 2021. 01. 11., 8-9. oldal A K+F minősítés egy ki nem használt kincs
Karc FM, Regiszter, 2021. 01. 11. Interjú a Magyar Innovációs Szövetség Alapító Elnökével , Pakucs Jánossal
MAGYAR MINŐSÉG, 2021. január, XXX. évfolyam 01. szám, 49-50. oldal Pályázati felhívás a 2020. év legjelentősebb innovációs teljesítményének elismerésére