|
Magyar Innovációs Szövetség
Székhely és levelezési cím:
1116 Budapest,
Fehérvári út 108-112.
2. emelet (Nádor udvar)
tel.: (061) 200 0731
mobil: +3630 955 0420
www.innovacio.hu
|
|
|
Szövetség hírei
34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia meghirdetés
A Magyar Innovációs Szövetség a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kiemelt támogatásával, a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkárságának szakmai közreműködésével, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel közösen meghirdette a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát a Magyar Természettudományi Múzeumban.
A pályázati kiírás szerint a kreatív fiatalok összesen több mint ötmillió forint jutalmat és költségtérítést kaphatnak, valamint a legeredményesebb felkészítő tanárok és középiskolák szintén kiemelt támogatásban részesülnek.
A 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpián 14-19 éves kreatív fiatalok indulhatnak önálló projekttel határon innen és túl. 2024. december 2-ig lehet a kidolgozandó vagy megoldandó természettudományi, matematikai, környezetvédelmi ötlet, illetve feladat legfeljebb kétoldalas vázlatával nevezni. Az első fordulóból továbbjutóknak 2025. április 7-ig lesz lehetőségük a projekt részletes kidolgozására. A zsűri értékelésének szempontjai: a téma megközelítésének eredetisége, a kidolgozás alapossága, tudományos értéke; számít az önálló munka, az írásos anyag, ill. a műszaki alkotás vagy modell színvonala, továbbá az eredmények világos értelmezése.
A 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia ünnepélyes meghirdetésén Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatójának köszöntője után a résztvevőkhöz dr. Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnöke, a Szervezőbizottság elnöke intézte bevezető gondolatait, s meghirdette a 2024-25. évi versenyt. Elmondta, hogy a KIM javaslatára és kiemelt támogatásával jelentősen továbbfejlesztett versenyre az elmúlt évekhez képest jóval több pályázót várnak.
Ezután Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkár, Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgató beszámolt a pályázat jelentőségéről, valamint kitért a minisztérium és a NIÜ kiemelt támogatására, majd Péterffy Balázs, a Klebelsberg Központ szakmai elnökhelyettese hozzászólásában kifejtette a középiskolai oktatás jelentőségét.
Ivánka Gábor, a Magyar Fiatal Tudósok Társasága (MAFITUD) elnöke megosztotta gondolatait az előző évi OTIO sikereiről. Bemutatatott négy olyan tehetséges fiatalt, akik korábbi magyar díjazottként, nemzetközi döntőkön is bemutatkozhattak:
- Hegedűs Márton, a Kecskeméti Református Gimnázium diákja "[2]Katenán - Együtt vagy külön?" c. munkájával.
- Vida Ákos, Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium diákja, "3D nyomtatott alkatrészek rétegtapadásának növelése új nyomtatási módszerrel" c. munkájával.
- Vajda Ádám és Bacsur Dániel, ELTE Radnóti Miklós Gimnázium és Közgazdasági Politechnikum, "Farfler - Önvezető kerekesszék és az Avatar - Az oktatás jövője" c. projektjeikkel.
A három izgalmas előadás után Dr. Szabados Zsuzsa, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettese, mint főtámogató kiemelte az NKFIH részvételét az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia szervezésében, végül Dr. Birkner Zoltán, a MISZ alelnöke zárta a rendezvényt, melynek az illusztris Magyar Természettudományi Múzeum adott helyet.
A 2024-24. évre meghirdetett OTIO első 3 helyezett (összesen 10 pályázó) 200.000-500.000 Ft, míg a további 10-15 kiemelt dicséretes pályázó 100.000 Ft jutalomra lesz jogosult, valamint különdíjat kap majd a legsikeresebb határon túli fiatal is. Az első 3 helyezett a felvételi eljárás során plusz pontban részesül a legtöbb egyetemen. Az Olimpián legeredményesebben szereplő 8-10 iskola 800.000-1 millió Ft támogatásban, a legeredményesebb tanárok 600-800 ezer Ft egyszeri elismerésben részesülnek.
A három első helyezett részt vehet a kétfordulós EU Fiatal Tudósok Versenyén, mivel a hazai verseny része az európai versenysorozatnak. A legjobbak további rangos nemzetközi versenyekre is eljuthatnak pl. az Egyesült Államokban megrendezendő tudományos versenyek olimpiájára (Regeneron ISEF), valamint szakmai utakon, többek között a Nobel-díj átadási ünnepségén is részt vehetnek. A verseny részletes felhívása a www.innovacio.hu valamint a www.otio.hu portálon olvasható.
MISZ választmányi ülés
A Magyar Innovációs Szövetség soron következő választmányi ülését 2024. október 16-án, 14:30 órakor tartja a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpontban (1117 Budapest, Magyar Tudósok Körútja 2).
Napirend:
- Beszámoló a legutóbbi választmányi ülés óta eltelt időszak tevékenységéről:
Dr. Szabó Gábor elnök, MISZ (a beszámoló a mellékletben található)
- Richter innovációs ökoszisztéma:
Pércsi Szilárd, Innovációs & Pályázati irodavezető, Richter Gedeon Nyrt.
- MISZ - HUN-REN megállapodás ismertetése:
Dr. Szabó István stratégiai és innovációs vezérigazgató-helyettes, HUN-REN
Dr. Birkner Zoltán alelnök, MISZ
- Hozzászólások, kérdések, válaszok:
- MISZ - HUN-REN megállapodás aláírása:
Dr. Gulyás Balázs elnök, HUN-REN
Dr. Szabó Gábor elnök, MISZ
- Magyar Kutatási Hálózat bemutatása:
Dr. Gulyás Balázs elnök, HUN-REN
Jakab Roland vezérigazgató, HUN-REN
A rendezvény házigazdája a HUN-REN.
Újra életre hívta a Nagyvállalati Innovációs Klubot a Magyar Innovációs Szövetség
A Magyar Innovációs Szövetség megújult koncepcióval és lendülettel újraszervezte a Nagyvállalati Innovációs Klubot.
A magyar gazdasági versenyképesség javítása kulcsfontosságú az ország fejlődése szempontjából, és innováció nélkül elképzelhetetlen. A Magyar Innovációs Szövetség szerint csak az innovatív vállalkozások képesek versenyben maradni és növekedni, függetlenül a tulajdonosi háttértől. Ugyanakkor a nagyvállalati innováció eredményei gyakran külföldön hasznosulnak, így a magyar gazdaságban kevésbé érezhetőek. Ezért a Magyar Innovációs Szövetség megújítja a MISZ Nagyvállalati Innovációs Klubját, azzal a céllal, hogy egy olyan platformot létesítsen a nagyvállalatoknak, ahol a cégvezetők kötetlenül megoszthatják innovációs tapasztalataikat, módszereiket és lehetőségeiket.
A klub első ülésén, amely a Magyar Tudományos Akadémián került megrendezésre, a résztvevőket Dr. Szabó Gábor, MISZ elnök és Dr. Urbán László, MISZ alelnök, a Nagyvállalati Klub vezetője köszöntötte. Dr. Urbán László megosztotta a Szövetség gondolatait a hazai nagyvállalatok innovációra alapozott fejlődési lehetőségeiről. Felvetette, hogy állami ösztönzés szükséges a nagyvállalati profitok magyarországi újrabefektetése, a legmodernebb technológiák nagyvállalatok által Magyarországra történő behozatala, valamint a magyar leányvállalatok K+F eredményeinek anyavállalatok általi széleskörű piaci értékesítése érdekében.
Ezt követően Dr. Nagy Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium iparügyekért felelős helyettes államtitkár "A nagyvállalati innováció szerepe a hazai értékteremtésben" címmel vitaindító előadást tartott, Kiemelte, hogy a gazdasági szerepén túl a nagyvállatoknak van egy tudásátadó, központi szerepe is. Hangsúlyozta, hogy a mennyiségi verseny helyett a minőségi megoldások megtalálása járulhat hozzá a versenyképesség fenntartásához. A helyettes államtitkár biztosította a Nagyvállalati Innovációs Klub résztvevőit, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium várja a Klub javaslatait, elsősorban sikerrel kecsegtető pénzügyi megoldások, ökoszisztéma modellek és ágazatokon túlnyúló együttműködések, szinergiák vonatkozásában.
A résztvevők (4iG Nyrt., 77 Elektronika Kft., Béres Gyógyszergyár Zrt., BORSODCHEM Zrt., BOSCH, Delta Systems Kft., EGIS Gyógyszergyár Zrt., Ericsson Magyarország Kft., evosoft Hungary Kft., K&H Bank, Magyar Suzuki Zrt., Magyar Telekom Nyrt., MBH Bank Nyrt., Mediaworks Hungary Zrt., Mediso Kft., Nokia Solutions and Networks Kft., OPUS Global Nyrt., Richter Gedeon Nyrt., Sanatmetal Kft., Schneider Electric Hungária Zrt.) megállapodtak, hogy a következő klub ülésre konkrét javaslatokat dolgoznak ki. Több résztvevő vállalat jelezte, hogy szívesen bemutatja innovációs ökoszisztémáját.
Több száz látogató az OTIO standjánál a Kutatók Éjszakáján
2024. szeptember 27-én, a Kutatók Éjszakája keretein belül a Magyar Innovációs Szövetség standjai is megtekinthetőek voltak a MISZ tagszervezeténél, az Ericsson Magyarország Kft-nél. Közel ezer látogató volt kíváncsi a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia kiváló döntős projektjeire. A résztvevők találkozhattak a verseny díjazottjaival, valamint friss információkat szerezhettek a 34. OTIO-val kapcsolatban.
További információ: az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia hivatalos Facebook oldalán.
Dr. Pakucs János a Széchenyi Társaság 2024. évi díjában részesült
A Széchenyi Társaság azok tevékenységét kívánja e díjjal elismerni, akik bárhol élve és dolgozva, mindenekelőtt munkálkodnak
- a magyarság lelki és testi épségének, egészségének megmaradásán,
- a magyar nyelv és kultúra, a történelmi és népi hagyományok megőrzésén, terjesztésén és oktatásán,
- a gazdaság és tudományok felvirágoztatásán.
A Társaság elnökségének határozata alapján, Dr. Pakucs János, tiszteletbeli elnöknek a kreatív szellemű gondolkodás elterjesztésében, az innovációs szemlélet formálásában, a kiemelkedő tehetségű fiatalok támogatási feltételei kialakításában végzett közérdekű munkásságát
- a Magyar Innovációs Szövetség létrehozását,
- az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia szervezését,
- a Pro Progressio Alapítvány létrehozását
a Széchenyi Társaság gróf Széchenyi István szellemi örökségének folytatásaként értékeli, és ezért a Széchenyi Társaság Díja kitüntető elismerésben részesíti.
A hivatalos díjátadóra 2024. szeptember 23-án a Magyar Tudományos Akadémia Vörösmarty termében került sor.
A megtisztelő díjhoz a Magyar Innovációs Szövetség nevében szívből gratulálunk!
TechJobsFair
Szeptember 30-án a Bálna rendezvényközpontban került sor az idei budapesti TechJobsFair-re. A világ számos nagyvárosában, így Budapest mellett Berlinben, Bécsben, Lisszabonban stb. évente megrendezett konferencia és vásár lehetővé teszi a technológiai és digitális iparág vállalatai számára, hogy találkozzanak az iparág iránt érdeklődő fiatal pályakezdőkkel, akik első munkahelyüket keresik, illetve már tapasztalatot szerzett szakértőkkel, akik munkahelyet váltanának.
A TechJobsFair idei rendezvényének központi témája az innováció volt. Ennek jegyében kérték fel Bőthe Csabát, a MISZ ügyvezető igazgatóját egy indító előadás megtartására, "Innovation is (not) a job" címmel. Az előadásban Csaba arról beszélt, hogy az innováció nem munkakörhöz kötődik, hanem egy gondolkodási és viselkedési forma, amelyet a problémák észrevétele, felvállalása, a megoldások gyors és eredményes megtalálására törekvés jellemez. Azt tanácsolta a fiatal pályakezdőknek és a tapasztalt munkavállalóknak egyaránt, hogy vállalják fel az innovációs kihívásokat, fejlesszék kreativitásukat, kritikus gondolkodásukat, működjenek együtt másokkal és innováljanak, bármilyen munkakörben is dolgoznak. Azt is javasolta, hogy olyan munkahelyet válasszanak, ahol innovatív kultúrát ápolnak, mivel az ilyen cégek sikeresebbek és a munkavállalók számára is több sikerélményt és fejlődési lehetőséget tudnak biztosítani. Előadását azzal zárta, hogy bemutatta a Magyar Innovációs Szövetség fontos eseményeit, az Országos Tudományos és Innovációs Olimpiát, illetve a Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot, amely események láthatóságot, ismertséget és erkölcsi elismerést biztosítanak a kreatív és kitartó innovatív fiatalok, valamint a sikeres innovatív vállalatok számára.
"A lányok nyelvén is szólni a fékrendszerekről" - ilyen volt a TTK TechDay
A Műegyetem Támogatói és Baráti Kör egyesület (MTBK) pályaorientációs sorozatának első őszi előadásán több mint 100 középiskolás diák vett részt. A fékezés fizikája és az elmélet gyakorlati alkalmazása volt az évadnyitó rendezvény témája. Härtlein Károly, a BME mesteroktatója kísérletekkel szemléltette a súrlódás fizikáját, majd Frank Péter, a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. kutatás-fejlesztési igazgatója, az MTBK alelnöke tartott videókkal színesített előadást arról, hogyan működnek a modern fékrendszerek.
További információk a következő linken.
DigitalTech EDIH kerekasztal beszélgetés és networking
2024. szeptember 25-én (szerdán) 16:30 és 18:30 között rendezte meg tagszervezetünk, a Baranya Megyei Vállalkozói Központ a DigitalTech EDIH kerekasztal beszélgetést, ezt követően pedig lehetőséget biztosítottak résztvevőiknek a networkingre.
Beszélgető partnereik Dr. Kristóf Péter (Magyar Innovációs Szövetség alelnöke és dél-dunántúli régiós igazgatója) és Csepregi Zoltán (W5 Informatikai Kft. tulajdonos-ügyvezetője), fő tematikájuk pedig a digitális átalakítási stratégiák voltak.
Olyan érdekes témakörökről beszéltek, mint a hazai KKV-k digitális felkészültsége, különböző kiberbiztonsági megfontolások, innovációk a KKV-k szintjén, finanszírozás lehetőségek és elérhető források, kockázati tőke, a támogató intézményrendszer szerepe és szolgáltatásai, de ezeken felül számos más hasznos IT kérdéskör is felmerült.
|
|
|
|
|