Címlap Honlaptérkép Levélküldés Magyar English
Címlap
 
utolsó frissítés: 2025-01-14
Untitled Document Hírlevél 1. szám
2025. január 14.


Magyar Innovációs Szövetség
Köszöntjük új tagunkat
MAFITUD
Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
Magyar Kutatási Hálózat
Várható események
Pályázati felhívások
Szakirodalomfigyelő
Sajtószemle
Hírlevél archivum

Untitled Document 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005


Hírlevél 2025/1
Hírlevél 1. szám

HÍREK | Magyar Innovációs Szövetség

Dupláztak a középiskolások: rekordszámú innovációs ötlet érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

Fenntarthatóság, egészség, intelligens közlekedés - ezek a problémák foglalkoztatják leginkább a mai középiskolásokat

Soha nem övezte még ekkora érdeklődés Magyar Innovációs Szövetség középiskolások számára kiírt versenyét, a 14-18 éves korosztályból idén a korábbinál kétszer több, közel 300 pályázat érkezett a nagy múltú innovációs versenyre, a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára (OTIO). A fiatalok körében az innováció slágertémái között olyan területek állnak az élen, mint a fenntarthatóság, az emberek egészségének megtartását célzó projektek vagy a városi közlekedés modernizálása, az alkalmazott technológiák között pedig a mesterséges intelligencia és a 3D nyomtatás a legnépszerűbbek.

A Magyar Innovációs Szövetség és társszervezői által az idei tanév elején meghirdetett innovációs versenyre középiskolások nevezhettek december 9-ig tudományos kérdések megoldását célzó innovációs tervekkel, munkákkal. A közel 300 fiatal tudóspalánta rekordszámú, a korábbiakhoz képest kétszer több pályázata azt mutatja, hogy már ezt a korosztályt is egyre jobban foglalkoztatják a világ legégetőbb problémái, és egyben akarnak is tenni azok megoldásáért.

A szakmai zsűri értékelése alapján az első fordulóból közel 100 pályázat jut tovább, a kiválasztott fiataloknak a szervezők által biztosított mentorok segítségével 2025. április 7-ig kell részletesen kidolgozni a projekteket.

A 2024-25. tanévre meghirdetett verseny 1-3. helyen végző (összesen 10 pályázója) 200.000 - 500.000 Ft, míg a további 10-15 kiemelt dicséretes pályázó 100.000 Ft jutalomra lesz jogosult, valamint különdíjat kap majd a legsikeresebb határon túli fiatal is. Az 1-3. helyen végző diákok a felsőoktatási felvételi eljárás során is plusz pontban részesülnek a legtöbb egyetemen. A versenyen legeredményesebben szereplő 8-10 iskola 800.000-1 millió Ft támogatásban, a legeredményesebb tanárok 600-800 ezer Ft egyszeri elismerésben részesülnek.

A három 1. helyezett részt vehet a kétfordulós EU Fiatal Tudósok Versenyén, mivel a hazai verseny egyben része az európai versenysorozatnak is. A legjobbak további rangos nemzetközi versenyekre is eljuthatnak, például az Egyesült Államokban megrendezésre kerülő tudományos versenyek olimpiájára (Regeneron ISEF), valamint szakmai utakon, akár a Nobel-díj átadási ünnepségén is részt vehetnek. A verseny részletes felhívása a www.innovacio.hu valamint a www.otio.hu portálon olvasható.
A versenyt a Magyar Innovációs szövetség a Kulturális és Innovációs Minisztérium kiemelt támogatásával, valamint a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkárságának szakmai közreműködésével, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal főtámogatásával, a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel közösen hirdette meg.

MISZ stand a 25. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon

2025. január 9-11. között a Magyar Innovációs Szövetség is bemutatkozott a Hungexpo területén, a 25. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon, az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia népszerűsítése okán. Első nap Prof. Dr. Birkner Zoltán, MISZ alelnök tartott előadást a nagyszínpadon az OTIO nyújtotta lehetőségekről.
Pénteken és szombaton a Nemzeti, Kutatási és Innovációs Hivatal felkérésére a Kulturális és Innovációs Minisztérium standjánál Némethné Riba Nikoletta, marketing igazgató és Pazsák Zsófia, ügyvezetőigazgató-helyettes népszerűsítette a versenyt, és több száz diák figyelmébe ajánlották az OTIO-t. Kint volt a MISZ standjánál több régebbi OTIO-s versenyző is, köztük Vida Ákos és Szabadi Botond, akik bemutatták a 33. Országos Tudományos és Innovációs Olimpián díjazásban részesült projektjeiket.

Új kommunikációs vezető a MISZ-nél

Mészáros Attila az almúlt 6 évben a Yettel Magyarország vállalati kommunikációs és ESG igazgatói posztját töltött be, a szakember a cég teljes belső és külső kommunikációja mellett a társadalmi felelősségvállalási és ESG területét vezette. Több mint 25 éves kommunikációs és marketingterületen szerzett tapasztalattal rendelkezik az ICT szektorban, ezalatt többek között 2008-tól a Cisco Magyarország marketing és PR vezetőjeként a vállalat sajtókapcsolataiért és marketingkommunikációjáért felelt, majd 2012-től a Cisco regionális marketingmenedzsereként több mint 15 országban vezette a marketing és kommunikációs kampányok lebonyolítását. Rövid időre betekintett a gyógyszeriparba is, ahol egy hazai kisvállalatnál operatív és marketingvezetőként irányította a szervezet négy üzletágát. 2019-ben csatlakozott a Telenorhoz, ahol az elmúlt években a márkaváltás és több szervezeti átalakulás kommunikációs támogatása mellett a cég környezetirányítási rendszerét vezeti illetve 2022 óta - immár Yettel néven - a vállalat ESG feladatait és fenntarthatósági jelentéseinek elkészítését koordinálja.
Attila
2024. decemberétől kommunikációs vezetőként segíti Szövetségünk munkáját. Elkötelezett, hogy a Magyar Innovációs Szövetség jelenlétét, szakmai tevékenységét markánsabban láthatóbbá tegye a médiumokban.

Ilyen volt 2024 számokban
2024 nem csak azért volt izgalmas, mert megdupláztuk az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia résztvevőinek a számát, hanem azért is, mert
  • 21 új tag csatlakozott a Magyar Innovációs Szövetséghez,
  • Megújítottuk a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázat támogatására vonatkozóan az együttműködést a Kulturális és Innovációs Minisztériummal, Nemzetgazdasági Minisztériummal, az Agrárminisztériummal, az Energiaügyi Minisztériummal, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával és a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel;
  • Együttműködést kötöttünk a Nemzeti Innovációs Ügynökséggel és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatallal;
  • Megújítottuk az együttműködésünket a HUN-REN Központtal
  • Szakmai büszkeség, hogy a Los Angelesben a tudományos versenyek világbajnokságán, az International Science and Engineering Fair-en Laskai Szilveszter, a 32. OTIO I. díjasa az előkelő negyedik helyezésben részesült "Vontatási inverter tervezése SiC félvezetőkkel" c. pályázatával;
  • Hegedűs Márton, a 33. OTIO I. díjasa, a Kecskeméti Református Gimnázium diákja "[2]Katenán - Együtt vagy külön?" c. munkájával elnyerte az Európa Bajnokság különdíját, ezáltal meghívást kapott az EU-pavilonba a 2025. évi Oszakai Világkiállításra, egyidejűleg projektjével a III. díjat is kiérdemelte, amelyhez 3500 eurós jutalom tartozik;
  • Két új csapattaggal bővült a titkárság;
  • Elnyertünk majdnem 80 millió forintot a GINOP_PLUSZ-3.2.3-24 pályázaton, "Érdekképviseleti kapacitásfejlesztés a Magyar Innovációs Szövetségnél" címmel;
  • Növeltük és megújítottuk a MISZ irodáját;
  • Számos szakmai véleményt adtunk érdekképviseleti munkánk jegyében;
  • Közösségi médiában is kimagasló évet zártunk, több mint félmillióan látták a bejegyzéseinket.
Köszönjük partnereinknek, tagszervezetinknek és követőinknek, hogy velünk voltak 2024-ben is. A MISZ megtesz mindent, annak érdekében, hogy 2025-ben is egy sikeres, innovációkkal teli évet tudhassunk magunk mögött. Ehhez elengedhetetlen az Önök szerepe!

Köszöntjük új tagunkat

Név | 3rdGEN Zrt.
Tagsorszám | 837
Cím | 1007 Budapest-Margitsziget, Ensana Grand Hotel Margitsziget IV. em. 11.
Vezető | Csepregi Ottó, vezérigazgató

Tevékenység:

Fő tevékenységük a stratégiai tanácsadás. Tanácsadói csapatuk tagjai jelentős vezetői- és szakmai tapasztalattal rendelkező szakemberek, akik a gyakorlatukat és tudásukat multinacionális és hazai tulajdonú közép és nagyvállalatoknál szerezték, sokan közülük nemzetközi területen.

Hisznek abban, hogy ezen vezetők tudása és tapasztalata felbecsülhetetlen érték. Hisznek abban is, hogy a KKV-knak és cégvezetőiknek, valamint a multinacionális cégek-, illetve nagyvállalatok közép- és felsővezetőinek is szüksége van erre a tudásra ahhoz, hogy a mai modern gazdasági- és vállalati környezet kihívásaira hatékony válaszokat tudjanak adni.

Gyakorlatias megközelítéssel, tapasztalat alapú tanácsadást nyújtanak, amely a testreszabott megoldásokat és a mérhető üzleti eredményeket helyezi előtérbe, ezzel értéket teremtenek ügyfeleik számára.

MAFITUD

MateKIT - OTIO projekt továbbfejlesztve

A MateKIT egy általános iskolai matematikai oktatóprogram, mely egyszerre felel meg a tanárok igényeinek és a diákok szükségleteinek. Ugyanis mit szeretne a tanár? Szeretné motiválni a diákot, egyaránt szeretne figyelni minden tanulóra. Szeretné leellenőrizni, hogy valóban megértették-e magyarázatát. Sok hasonló rutinfeladatot, melyet be tud gyakoroltatni diákjaival.
Ezzel szemben a diák azonnali visszajelzést szeretne kapni munkájáról. Sőt, ha jól oldotta meg a feladatokat, egy órai munka ötös sincs ellenére. Nem szeret jól nevelten várni a többiekre, ha nincs feladata, inkább elfoglalja magát valami izgalmasabbal.

A program nem osztályoz, az a tanár lehetősége marad, melyet a minden feladatgenerátor modulhoz tartozó korábbi feladatok naplója tesz elérhetővé. Ezzel egy pillantással ellenőrizhető a diák egész tanórai munkája.

"Több évtizedes tanítási tapasztalattal arra jöttem rá, hogy a kevésbé magabiztos diákok korlátait azzal lehet feloldani, ha minden feladatmegoldás után azonnali visszajelzést kapnak. Egy tanóra során általában a bizonytalanság okozza számukra a legnagyobb nehézséget. A MateKIT lehetővé teszi a tanárok számára, hogy jobban beosszák a diákok számára figyelmüket, a tanulóknak pedig, hogy megtapasztalhassák a flow élményét a gyakorlás során." - fogalmazott Csóti Melinda (A MateKIT ötletgazdája és tananyagfejlesztője)

Az alkalmazás 25 feladatgenerátora lefedi a tantárgy törzsanyagát. A programban található 6 játék modul pedig kis izgalmat tud csempészni a tanórákba.

Az applikáció teljesen ingyenes, és reklámmentes. A MateKIT egyik fő erőssége, hogy a diákok használhatják mind a saját, mind az iskolában rendelkezésre álló okoseszközökön, így azokon is kiadhatja a tanár a dolgozatra gyakorló anyagot. Alkalmas önálló gyakorlásra is a közelgő középiskolai felvételi vizsga előtt. Szülők számára hatékony segédanyag lehet, hiszen korlátlan mennyiségben tud adott típusú feladatot adni, és a napló segítségével könnyű ellenőrizni a jó megoldásokat, így egyszerűen követhetők, javíthatók a hibák.

"Sok szülő tette fel nekem a kérdést, hogyan tudna ő maga segíteni gyerekének a matematikatanulásban. Felismertem, hogy a segítő szándék mellé kellő didaktikai eszköztárat is társítani kell. Az alkalmazásban mindezt a témákban lépésről lépésre mélyülő feladatgenerátorok biztosítják. Részemről a MateKIT a válasz a szülők nehézségeire." - Csóti Melinda

Kovács János munkáját, a MateKIT android alkalmazást a 31. OTIO-n II. díjjal 2023-ban pedig OTP Fáy Oktatási Innovációs díjjal ismerték el. Azóta a fejlesztők elérhetővé tették online az oktatási platformot, így a MateKIT böngészőből is futtatható az eddigieken felül iPhone, iPad okoseszközökön, digitális táblán, laptopon és számítógépen.
weboldal: https://matekit.hu

Az alkalmazás elérhető Google Playből: https://play.google.com/store/apps/details?id=matekit.matekit

Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

A körforgásos gazdaságra fókuszál az SZTNH új, kkv-kat támogató kiadványa

Az ipari termeléshez, hulladékkezeléshez köthető környezeti problémák bolygónk egyik legnagyobb kihívása: Európában évi 2,2 milliárd tonna hulladékot termelünk, a legfrissebb Circularity Gap Report szerint azonban a globális gazdaság csak 7,2%-ban tekinthető körforgásosnak. A változás szükségességét egyre több piaci szereplő ismeri fel, a Boston Consulting Group felmérése szerint globálisan a vállalatok 65 %-nál a klímaváltozással szembeni küzdelem és a fenntarthatóság kiemelt jelentőséggel bír. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) aktívan tesz azért, hogy a hazai vállalkozások IP (szellemi tulajdon) tudatosak legyenek ezen a téren is, ezért pozitív példákat, és a témában leginkább releváns oltalmi formákat ismertető kiadvánnyal, valamint edukatív kampánnyal segíti a fenntartható működésre törekvő kkv-kat.

A körforgásos gazdaság az erőforrások fenntartható és hatékony felhasználását jelenti: a termékek életciklusa alatt a lehető legtöbbször hasznosítják azokat, így csökkentve a hulladéktermelést és az erőforrás-felhasználást. A "Szellemitulajdon-védelem a körforgásos gazdaságban - Iránytű kkv-knak" című kiadvány, valamint az ehhez kapcsolódó IP Hősök kampány célja, hogy a körforgásos működést szem előtt tartó cégek számára is bemutassa, hogyan szerezhetnek jogi védelmet, növelhetik piaci- és versenyelőnyüket oltalomszerzéssel.

Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) 2022-es kkv-jelentése szerint szinte minden (93%) - a felmérésben résztvevő - szellemitulajdon-jogot regisztrált kis- és középvállalkozás pozitív hatást tapasztalt üzleti tevékenységében. "A szellemi tulajdonjogok hasznosítása bevételt is hozhat egy kkv-nak. A tudatosan felépített és kezelt szellemi tulajdonjogi portfólió versenyelőnyt jelent a piacon és vonzóbbá teszi a vállalkozást a befektetők számára is. A legfontosabb azonban, hogy jogbiztonságot teremt, megvédve a vállalkozásokat például a hamisítókkal, másolókkal szemben. Az oltalom megszerzése az első lépés a sikeres innováció hasznosításhoz" - emeli ki Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke.

A kiadvány részletesen tárgyalja a szellemi tulajdon szerepét a körforgásos gazdaságban, az IP stratégia jelentőségét, bemutatja a különböző oltalomtípusokat, valamint olyan innovatív magyar cégeket, amelyek a fenntartható fejlődésért dolgoznak, és tudatosan alkalmazzák a szellemi tulajdonvédelem eszközeit. A megfelelő oltalmakkal körülbástyázott szellemi tulajdon jogilag tisztázott státusza ugyanis megkönnyíti és elősegítheti annak hasznosítását, értékesítését. A fenntartható innovációk iparjogvédelmi oltalmazása piaci előnyt jelenthet a fenntarthatóság mellett elkötelezett vállalkozások számára is, és jó példaként ösztönözhetik a többi szereplőt is, hogy tartsák szem előtt a körkörös gazdaság elveit. Az ilyen jellegű innovációk hasznosítása és ezen értékekre épülő - például védjeggyel megkülönböztetett - márkák ösztönzik a fogyasztókat, hogy környezetbarát szolgáltatásokat és termékeket válasszanak, elősegítve a társadalmi és környezeti jólétet.

Szellemitulajdon-védelem a körforgásos gazdaságban - Iránytű KKV-knak a linken.

Dobogós helyen Magyarország a földrajzi árujelző oltalmak rangsorában

A Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) adatai szerint 2023-ban Magyarországra összesen 7290 földrajzi árujelző oltalma terjedt ki. Ez a nemzetközileg is kimagasló szám az alábbi földrajzi árujelzőkből tevődik össze.: az Európai Unió minden tagállamára kiterjedő, borokra, szeszes italokra és mezőgazdasági termékekre vonatkozó uniós földrajzi árujelzőkből, melyek kapcsán az SZTNH sikeres együttműködést folytat az Agrárminisztériummal, a Lisszaboni Rendszerből származó nemzetközi földrajzi árujelzőkből, a nemzeti rendszerből származó földrajzi árujelzőkből, valamint Magyarországnak Svájccal és Portugáliával kötött bilaterális megállapodásaiból származó földrajzi árujelzőkből.

Hazánk élvonalbeli helyét az Európai Unióban és a Lisszaboni Rendszerben való tagsága alapozza meg. Pozíciónkat a rangsorban a jövőben támogatni fogja az idén december 1-jétől, kézműves és ipari termékekre egyaránt igényelhető uniós földrajziárujelző-oltalom, amelynek köszönhetően az olyan magas színvonalú, hagyományos magyar kézműves és ipari termékek is EU-s oltalomban részesülhetnek, mint például a herendi porcelán vagy a halasi csipke. Az új oltalom egyúttal azt is jelenti, hogy új feladatkör jelenik meg az SZTNH-nál.

MAGYAR KUTATÁSI HÁLÓZAT

Mesterséges intelligencia a tudomány szolgálatában

Ősszel indult el a HUN-REN AI 4 Science programja, amelynek keretében a kutatási hálózat tagjai egyedülálló AI-szolgáltatásokat vehetnek igénybe, valamint dedikált AI szakemberek segítik őket a megfelelő mesterségesintelligencia-alapú lehetőségek kiválasztásában és használatában. A HUN-REN egyedülállónak számító kezdeményezéséről és az AI hazai tudományos életben betöltött szerepéről kérdeztük Jakab Rolandot, a HUN-REN vezérigazgatóját.

További információk: Mesterséges intelligencia a tudomány szolgálatában | HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat

Nemzetközi projektekben dolgozik együtt a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és a Széchenyi István Egyetem

A győri Széchenyi István Egyetem és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat stratégiai együttműködési megállapodást kötött 2024 tavaszán a nemzetközi hálózatokban történő közös oktatási, kutatási és innovációs tevékenységek elősegítése érdekében. Dr. Filep Bálint, az egyetem elnöke, prof. dr. Friedler Ferenc rektor, tudományos elnökhelyettes, Sárai-Szabó Kelemen, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja, valamint Németh Péter, a HUN-REN Nemzetközi Kiválósági Egyetemi Centrum központvezetője az eddigi eredményekről és az együttműködés jövőbeli lehetőségeiről egyeztetett prof. dr. Gulyás Balázzsal, a HUN-REN elnökével, Kiss Ádámmal, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökével, Jakab Rolanddal, a HUN-REN vezérigazgatójával, valamint Imrik Krisztinával, a HUN-REN tudományos titkárával. Hangsúlyozták: a partnerség sikerességét jelzi, hogy két nemzetközi konzorciumi pályázatot valósítanak meg együtt nagy presztízsű külföldi felsőoktatási intézményekkel és kutatóintézetekkel.

További információk: Nemzetközi projektekben dolgozik együtt a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és a Széchenyi István Egyetem | HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat

Kihirdették a HUN-REN törvényt

A Magyar Közlönyben megjelent a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat működését megalapozó új törvény, valamint a HUN-REN finanszírozásának bővítéséről szóló 1447/2024-es kormányhatározat is.

További információk: Kihirdették a HUN-REN törvényt | HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat

Kormányhatározat jelent meg a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat többletfinanszírozásáról

A Kormány 2024. december 30-án megjelent 1447/2024 (XII.30.) számú határozatában rögzítette a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat létrehozásához és finanszírozásához szükséges intézkedéseket. A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatnak most már önálló törvényben is rögzített célkitűzése, hogy megerősítse Magyarország tudományos potenciálját, amit jelentős anyagi forrás és a már folyamatban lévő, a szervezeti és működési előkészítést szolgáló transzformációs program támogat.

További információk: Kormányhatározat jelent meg a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat többletfinanszírozásáról | HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat

Várható események

Üzlet és technológia - Mit keresnek a magyarok a világűrben?

2025. január 16-án 18 órakor a Pauli Konferenciateremben az (F09 terem) Óbudai Egyetemen (1034 Budapest Bécsi út 96/b), a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület megszervezi a Korunk kihívásai sorozat következő eseményét, "Üzlet és technológia - Mit keresnek a magyarok a világűrben?" címmel.

Köszöntőt mond: Győri Enikő elnök, MPEE
Nyitó előadás: Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos
Kerekasztal-beszélgetés

Résztvevők:
Ferencz Orsolya (űrkutatásért felelős miniszteri biztos),
Kovács Levente (rektor, Óbudai Egyetem, elnökségi tag, Magyar Innovációs Szövetség),
Bartóki-Gönczy Balázs (intézetvezető, Világűrjog és Politika Kutatóintézet, Nemzeti Közszolgálati Egyetem),
Kiglics Gábor (ügyvezető igazgató, eCon Engineering Kft.).

Moderátor:
Kristóf Péter (elnökségi tag, MPEE, alelnök, Magyar Innovációs Szövetség)

Korreferátorok:
Horváth Bianka (UniSpace programigazgató, Nemzeti Közszolgálati Egyetem)
Bódis László (innovációért felelős helyettes államtitkár, Kulturális és Innovációs Minisztérium)

Részvételi szándékát a mpee@mpee.hu e-mail címen jelezzék.

Az új év első WK LegalTech Meetupja

Az ügyvédi irodák eszköztárába egyre inkább beépülnek az innovatív megoldások, az egyszerűbb digitális eszközöktől a legmodernebb mesterséges intelligenciáig, ami a mindennapi működésükre is kihat.

A január 20-i WK LegalTech Meetup a legaltech eszközök használatára fókuszál. Dr. Klenanc Miklós, a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda M&A csoportjának vezetője a legaltech eszközök használatával kapcsolatos gyakorlati kérdéseket érinti, mint például milyen területeken milyen megoldásokat célszerű használni, és mik az ezzel kapcsolatos tapasztalatok. Továbbá szó lesz arról is, hogyan alakítja át a legaltech a jogi szakmát, annak szabályozását, amihez az ügyfelek reakciói és elvárásai is szorosan kapcsolódnak, illetve az üzleti modellt.

Az esemény házigazdája dr. Megyeri Andrea, tagszervezetünk, a Wolters Kluwer Hungary innovációs és tartalomfejlesztési igazgatója.

A rendezvényen való részvétellel 2 kreditpontot szerezhet!

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Pályázati felhívások

2024. ÉVI MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ Pályázat

A Magyar Innovációs Szövetség - a Magyar Innovációs Alapítvánnyal közösen - a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) főtámogatásával, a Nemzeti Innovációs Ügynökség szakmai támogatásával, valamint az Agrárminisztérium (AM), az Energiaügyi Minisztérium (EM), a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) támogatásával meghirdeti a

2024. évi MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJ pályázatot.
Az immár 33. alkalommal meghirdetett pályázat célja, hogy elismerésben részesítse a hazai innováció legkiemelkedőbb eredményeit, egyben teret és lehetőséget biztosítson a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontoknak is megfelelő, innovatív termékek és technológiák megismerésére, mind a gazdasági élet szereplői, mind a társadalom számára.

A 2024. év legjelentősebb innovációs teljesítményét elismerő Magyar Innovációs Nagydíj mellett további nyolc kategóriában kaphatnak díjat a kiemelkedő innovációs teljesítmények:
  • a 2024. évi Ipari Innovációs Díj (NGM),
  • a 2024. évi Informatikai Innovációs Díj (NGM),
  • a 2024. évi Agrár Innovációs Díj (AM),
  • a 2024. évi Energiaügyi Innovációs Díj (EM),
  • a 2024. évi Környezetvédelmi Innovációs Díj (EM),
  • a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2024. évi Innovációs Díja (SZTNH),
  • az "Alapkutatástól a piacig" 2024. évi Innovációs Díj (NKFIH),
valamint a legeredményesebb, 2022. január 1. után alapított innovatív startup vállalkozás számára kiírt
  • "2024. év legjobb startup vállalkozása" Díj (MISZ).
A díjak ünnepélyes átadására 2025 márciusában kerül sor az Országházban. A díjazottak az eredményhirdetést követően jogosulttá válnak a Szövetség tulajdonát képező Magyar Innovációs Nagydíj, ill. Innovációs Díj védjegyének használatára.
A Magyar Innovációs Nagydíj, valamint az Innovációs Díjak kiemelkedő marketing értéket képviselnek és jelentős publicitást biztosítanak a díjazottak számára, növelve a termékeik, szolgáltatásaik iránti bizalmat, innovatív megoldásaik szakmai rangját.

PÁLYÁZATI FELTÉTELEK
A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások, ill. szervezetek vehetnek részt, amelyek a 2024. évben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel (új termékek, új eljárások, új szolgáltatások értékesítése stb.) a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontok figyelembevételével jelentős üzleti hasznot értek el.

Az innováció kiindulási alapja lehet tudományos kutatás, műszaki fejlesztési eredmény, szabadalom, know how alkalmazása, technológiai transzfer.

ELBÍRÁLÁSI SZEMPONTOK
A Magyar Innovációs Nagydíj odaítélésénél a bírálóbizottság az innovációból 2024-ben elért eredményt/többlet árbevételt, valamint a műszaki-, egyéb gazdasági előnyöket, ill. a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontokat is mérlegelve hasonlítja össze a pályázatokat.
A bírálóbizottság a Magyar Innovációs Alapítvány Kuratóriuma által felkért tudósokból, vezető gazdasági szakemberekből áll, elnöke Dr. Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter.
A bírálóbizottság által meghozott döntés végleges, fellebbezésnek helye nincs.

BEADÁSI HATÁRIDŐ
2025. február 10., éjfél

A nevezési dokumentumok a www.innovacio.hu/innonagydij oldalra tölthetőek fel:
  • Részletes leírás (max. 10 oldal) a megvalósításról, az innovációból elért piaci, illetve gazdasági eredményről (árbevétel/eredmény, piaci részesedés növekedése stb.), valamint arról, hogy külső (pályázati) forrás mennyiben segítette az innovációs teljesítmény elérését,
  • Referenciák igazolása és nyilatkozat a közölt adatok, információk, valamint a szellemi tulajdonvédelmi jogok hitelességéről.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ: www.innovacio.hu, e-mail: innovacio@innovacio.hu, Mobil: +36 30 955 0420

Megjelent a "Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek - Digitális termék-innovációs fejlesztések" című (DIMOP PLUSZ 1.1.2/A-24 kódszámú) felhívás

Megjelenés ideje: 2024.12.20. 11:42
Ezúton értesítjük a tisztelt támogatást igénylőket, hogy a Széchenyi Terv Plusz keretében megjelent a "Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek - Digitális termék-innovációs fejlesztések" című (DIMOP PLUSZ 1.1.2/A-24 kódszámú) felhívás.

Fő információk:
  • Támogatási keretösszeg: 10 milliárd forint.
  • Pályázók köre: Mikro- és kisvállalkozások.
  • Pályázati időszak: 2025.01.31. 09:00 - 2025.03.04. 23:59.
Fontos tudnivaló: 2025. január 1-től a támogatási kérelmekhez szükséges nyilatkozatokat az ePapír szolgáltatással kell hitelesíteni. Az átmeneti időszakra vonatkozó hiánypótlási lehetőségeket a felhívás tartalmazza.

Megjelent a "Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek - Vállalati digitális K+F fejlesztések" című (DIMOP PLUSZ 1.1.2/B-24 kódszámú) felhívás

Megjelenés ideje: 2024.12.20. 12:02
Ezúton értesítjük a tisztelt támogatást igénylőket, hogy a Széchenyi Terv Plusz keretében megjelent a "Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek - Vállalati digitális K+F fejlesztések" című (DIMOP PLUSZ 1.1.2/B-24 kódszámú) felhívás.

Fő információk:
  • Támogatási keretösszeg: 28 milliárd forint.
  • Pályázók köre: Kis- és középvállalkozások.
  • Pályázati időszak: 2025.03.07. 09:00 - 2025.04.08. 23:59.
Fontos tudnivaló: 2025. január 1-től a támogatási kérelmekhez szükséges nyilatkozatokat az ePapír szolgáltatással kell hitelesíteni. Az átmeneti időszakra vonatkozó hiánypótlási lehetőségeket a felhívás tartalmazza.

Megjelent a "Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek - Komplex digitális K+F fejlesztések" című (DIMOP PLUSZ 1.1.2/C-24 kódszámú) felhívás

Megjelenés ideje: 2024.12.20. 12:28
Ezúton értesítjük a tisztelt támogatást igénylőket, hogy a Széchenyi Terv Plusz keretében megjelent a "Dedikált K+F+I és piacra lépést támogató program a digitális gazdaság szereplőinek - Komplex digitális K+F fejlesztések" című (DIMOP PLUSZ 1.1.2/C-24 kódszámú) felhívás.

Fő információk:
  • Támogatási keretösszeg: 10 milliárd forint.
  • Pályázók köre: Kis- és középvállalkozások.
  • Pályázati időszak: 2025.03.07. 09:00 - 2025.04.08. 23:59.
Fontos tudnivaló: 2025. január 1-től a támogatási kérelmekhez szükséges nyilatkozatokat az ePapír szolgáltatással kell hitelesíteni. Az átmeneti időszakra vonatkozó hiánypótlási lehetőségeket a felhívás tartalmazza.

További információ és kapcsolat
A programok részleteiről bővebben a Széchenyi Terv Plusz hivatalos oldalán tájékozódhatnak. Kérdéseik esetén forduljanak bizalommal a Magyar Innovációs Szövetség munkatársaihoz!

Ipar 4.0 szakmai érem 2024 - Pályázati felhívás

A Kulturális és Innovációs Minisztérium ötödik alkalommal hirdeti meg az Ipar 4.0 szakmai érem pályázatot az Ipar 4.0 átállás területén elért kiemelkedő teljesítmények elismerésére.

Kategóriák:
  • Kis- és középvállalkozások (KKV) innovatív tevékenységei
  • Nagyvállalatok innovációi
  • Ipar 4.0-hoz kapcsolódó oktatási és képzési programok
  • Kutatás-fejlesztési és innovációs projektek
Beküldési határidő:
2025. január 31., péntek 17:00

A pályázat benyújtásához szükséges dokumentumok:
  • Ipar 4.0 Szakmai Érem Adatlap (kitölthető a NTPSz honlapján)
  • Kiegészítő nyilatkozatok cégszerűen aláírva
Díjátadó esemény:
A díjak átadására 2025. május 13-án kerül sor a Hungexpón, az Ipar Napjai kiállítás keretében.

További információk és beadás:
A kitöltött pályázati anyagokat elektronikus formában és aláírt PDF-ként kell benyújtani. Kérdésekkel Várgedő Tamás (vargedo.tamas@sztaki.hu) áll rendelkezésre.

SZAKIRODALOMFIGYELŐ

Frank Wilczek: Alapelvek - A fizika tíz kulcsa a valósághoz - Typotex, 2024
Dr. Osman Péter ismertetése

Ez a könyv a fizikai világ vizsgálatából leszűrhető alapismeretekről szól. Sok olyan emberrel találkoztam, aki a modern fizika által nyújtott ismeretek után sóvárog. Ügyvédek, orvosok, művészek, egyetemi hallgatók, oktatók, szülők vagy egyszerűen csak a világra nyitott emberek. Intelligensek, de nincsenek megfelelő tudás birtokában. Ezeken az oldalakon megkísérlem átadni a modern fizika központi üzeneteit - olyan egyszerűen, amilyen egyszerűen az a pontosság veszélyeztetése nélkül egyáltalán lehetséges. A könyv írása során mindvégig szem előtt tartottam kíváncsi barátaim szempontjait és kérdéseit. Azok a bizonyos alapismeretek számomra sokkal többet jelentenek a fizikai világ működésére vonatkozó puszta tényeknél. Kétségkívül nyomós és különlegesen szép tények, de a felismerésüket lehetővé tevő gondolkodásmód maga is nagyszerű vívmány. Ugyanakkor fontos mérlegelnünk azt is, hogy mit mondanak azok a bizonyos alapismeretek arról, hogy nekünk, embereknek hol a helyünk a nagy egészben.

Tíz vezérelvet választottam ki, amelyeket én alapismeretnek tekintek. Mindegyiknek egy-egy fejezetet szenteltem. Ezeken belül az adott fejezet tárgyát különböző perspektívákból is értelmezem és dokumentálom, azután néhány hitelt érdemlő feltételezést teszek a jövőbeli fejlődésére vonatkozóan. Ezeknek a feltételezéseknek a kimunkálását nagy kedvvel végeztem, s remélem, hogy olvasóim is izgalmasnak tartják majd őket. Általuk egy másik alapvető üzenetet kívánok közvetíteni: a fizikai világra vonatkozó ismereteink egyre bővülnek és változnak. Ez eleven folyamat. A spekulációkat és a tényeket gondosan elkülönítettem egymástól, a tények esetében jeleztem, hogy milyen természetű megfigyeléseken és kísérleteken alapulnak. Mind közül talán a legfontosabb üzenetem az, hogy képesek vagyunk mélyen megérteni a fizikai világ számtalan vonatkozását. Ahogy Albert Einstein mondta: »Ami a világból mindörökre felfoghatatlan, az éppen megérthető volta.« Ez is egy a nehezen kicsikarható felismerések közül.

Kutatásaim során megpróbálom kitölteni a tudásunkban mutatkozó réseket, és új kísérleteket készítek elő, amelyek tovább tágíthatják lehetőségeink határát. Öröm volt számomra, hogy e könyv megírása során egyet hátraléphettem, reflektálhattam és rácsodálkozhattam a tudomány néhány olyan vívmányára, amelyeket a tudósok és mérnökök generációi térben és időben együttműködve már elértek." Wilczek Előszavából (kiemelések tőlem)

Bemutatkozásából honlapján: "Elméleti fizikus, szerző, intellektuális kalandok szerelmese. Munkásságát sok díjjal ismerték el, köztük a Nobel-díjjal. (Wikipedia: 2004. megosztott fizikai Nobel-díj az aszimptotikus szabadság felfedezéséért az erős kölcsönhatások elméletében. - OP) Úttörő hozzájárulásokat tett az részecske-fizika alapjainak ismeretéhez, a kozmológiához és az anyagfizikához. Jelenlegi kutatásainak célkeresztjében a fizika olyan fogalmai állnak [köztük az időkristályok - OP], amelyekben felfedező szerepe van, s mindegyikük az egész világon a kutatás egyik fő tárgyává vált. Az utóbbi években elbűvölték annak kilátásai, hogy az emberi érzékelés képességeit technológiákkal növeljék. Ehhez fejleszt hardver és szoftver eszközöket."

A Harvard University ismertetőjéből: "Korunk egyik kimagasló tudósa tíz éleslátó tételt ad, amelyek megvilágítják, amit minden gondolkodó embernek tudnia kell a világ mibenlétéről és működésének módjáról. A Nobel-díjas tudós könyve egyszerű, de mélyenszántó eszme köré épül: a világ modelljei, amelyeket gyermekekként alkotunk, gyakorlatiasak és megfelelőek a mindennapi élethez (Wilczek indításul részletesen fejtegeti, miként fedezik fel maguknak a világot és annak összefüggéseit a csecsemők - OP), ám nem hozzák be a modern tudomány meglepő, s a gondolkodásunkat kitágító felismeréseit. Hogy ezt megtegyük, újólag kell szemlélnünk a világot, ötvözve a világos gondolkodást a nyitottsággal a csodákra. Ez az »újból született« világ sokféleképp nagyobb, teljesebb, és sokkal különösebb, mint amilyennek tűnik. A tér, idő, anyag és eszmék kutatása révén, s felszerelkezve tényekkel, kérdésekkel és briliáns töprengésekkel, Wilczek végig vezet bennünket az alapvető tudomány múltján, jelenén és jövőjén. Az olvasók így kibővített képet kapnak a világmindenségünkről."

A nagyhírű MIT (Massachusetts Műegyetem, amelynek fizika professzora) ismertetője így fogalmaz: "Új könyvében tíz széles filozófiai témába összegzi a tudósok kollektív ismereteit a fizikai világról, felhasználva a fizika alapvető elméleteit a kozmológiától a kvantummechanikáig, hogy újrakeretezze eszméinket a térről, időről és helyünkről az univerzumban."

A Harvard szakmai életrajza kiemeli, hogy Wilczek a Nobel-díját a "graduate student"-ként végzett munkájáért kapta, e kifejezés pedig az Education USA magyarázata szerint az egyetemen a Bacvhelor fokozat után, speciális területen tovább tanulót jelent (vagyis nagyon fiatalon érdemelte ki) Hosszan sorolja könyveit, egyéb tudományos publikációs tevékenységét, és magas tudományos és egyetemi pozícióit Arizonától Sanghajig és Stockholmig.

Typotex: "Wilczek nem a kutatások szövevényes frontvonalaira kalauzol bennünket, hanem a modern fizika egészét egyben láttatva fókuszál rá azokra az alapgondolatokra, amelyek révén a tudomány világképe értelmet nyer és áttekinthetővé válik. Lényegre törő magyarázatai közelebb hozzák az anyag, az energia, a tér és az idő természetére vonatkozó legfontosabb tudományos felismeréseket, miközben egy csodálatosan tágas és sokszínű univerzum képe bontakozik ki előttünk."

David Sumpter: A gondolkodás négy módja - Typotex, 2024
Dr. Osman Péter ismertetése

"Ez a könyv a gondolkodás négy alapmódját írja le; négy lehetséges utat arra, hogy az igazsághoz közelebb jussunk." - a könyvből.

Különleges könyv. A filozófia és a rendszertechnika egyik nagy problémája, miként képes egy rendszer diagnosztizálni önmagát - Sumpter ennek egy sajátos vetületéről szól: miként kezeljük a gondolkodásunkat. S mielőtt bárkit is elijeszt ez az összefoglalás, gyorsan hozzáfűzzük: teszi ezt többnyire az ilyesfajta szakkönyveknél nagyon nem szokásos könnyed, csevegő stílusban, gyakran laza anekdotákban vezetve fel alapvető kérdéseket és megállapításokat. Mondhatni kellemes marcipánbevonat segít nemcsak érteni, de élvezni is a szakmai tartalmat, a nagyon is komoly és - Sumpter szerint új - szakmai felismeréseket, és azok hasznait.

Goodreads: "Az elismert matematikus évtizedeket töltött azon gondolkodva, mit tudunk mi mindannyian tanulni a tudósok szemléletéből, gondolkodásmódjából. E műve az eredmény. Sumpter ötvözi a megnyerő személyes tapasztalatokat a mindennapos talányok és az élet felvetette választások bölcs elemzésével, hogy megmutassa: négy könnyen megragadható közelítésmód létezik. (Ezeket lentebb tőle idézzük - OP).

Szívélyesen és szellemesen - némi statisztika igénybevételével - ezeken vezet végig, feltárva, miként képes megváltoztatni e négy kipróbált és ellenőrzött gondolkodásmód az életünket. Közben ösztönző történeteket kapunk úttörő matematikusokról, biológusokról és rakéta-tudósokról, akik elsőként vették gyakorlatba e módokat, s megváltoztatták a világot."

World of Books: "A Daily Telegraph-nál Az Év Könyve. »Tele gyakorlati példákkal és jó meglátásokat tartalmazó bölcsességgel... Egy nagyon is élvezetes és hatékony útmutató a jobb gondolkodáshoz. »Bárcsak Sumpter lett volna a matektanárom - az iskolában gyűlöltem a tárgyat, most a könyveit falom. - Sabine Hossenfelder«" (elméleti fizikus, tudományfilozófus és -népszerűsítő, egyetemi oktató, számos könyv szerzője - Wikipedia).

A szerzőről a Typotex: angol matematikus, az alkalmazott matematika professzora az Uppsalai Egyetemen. (Az Egyetem honlapján lévő bemutatása szerint az Információ Technológiai Tanszék Rendszerek és Ellenőrzés Részlegének professzora. - OP) Rendszeresen publikál vezető folyóiratokban, szakértői tevékenységet folytat vállalatok, intézmények és focicsapatok számára, emellett elismert tudomány-népszerűsítő előadó. Korábban jelent meg könyve a hangyák viselkedésről, a sportmatematikáról, az életünket behálózó algoritmusokról és világot mozgató tíz legfontosabb egyenletről."

Innentől szóljon Sumpter - idézetek a könyvből.
"E könyv négy része a gondolkodás négy fajtájával foglalkozik részletesen. Nem teszem olyan magasra a mércét, hogy a tudomány új, általános szemléletét kínáljam, megelégszem annyival, hogy új módszert ajánlok hétköznapi problémáink kezeléséhez, s hogy új perspektívából fedezzük fel önmagukat, mint egyedi és gazdag személyiségű emberi lényt.

Az I. osztályt elméletünkben a statisztikai gondolkodás képviseli. Itt olyan kérdések merülnek fel, mint hogy mikor hihetünk a számszerű adatoknak, és mikor célszerű kételkednünk bennük. Vagy ami még fontosabb, hogyan érdemes kezelnünk a tudományos vizsgálatokból levont következtetéseket, legyen szó táplálkozásról, testgyakorlásról, boldogságról, sikerről vagy bármiről, ami épp érdekel bennünket. Noha a statisztikai adatok igen fontosak a társadalmi jelenségek általános megértéséhez, meg fogom mutatni, hogy személyesen önnek ritkán jelenthetnek annyit, mint ahogy a sajtó és a tömegkommunikáció el akarja hitetni.

Hogyan élhet az ember teljesebb életet? E kérdés elvezet a gondolkodás II., interaktív osztályához. Ezt vizsgálva elsősorban az emberi világ titkain morfondírozunk majd. Mitől lesz egy csoport működése konstruktív? Mit kell változtatni a kommunikáció módján ahhoz, hogy feloldódjanak az ellentétek? Hogyan érthetjük meg jobban saját tetteink másokra kifejtett hatását, és hogyan viszonyuljunk az érzéseinkhez akkor, ha mások rosszul bánnak velünk? Emberi kapcsolatainkon talán könnyebb javítani, mint ahogy képzeljük.

Van azonban egy csapda: minél jobban törekszünk életünk önálló irányítására, annál kevésbé tűnik irányíthatónak. Egy olyan világban, amelyet lehetetlen teljesen megismerni és kontrollálni, e törekvésünk közben gyakran szembesülünk kiszámíthatatlansággal és az események véletlenszerű kimenetelével. A kaotikus dolgokat vizsgáló, III. osztályba sorolható gondolkodás segítségével eldönthetjük, hogy mikor érdemes ragaszkodnunk az irányítás igényéhez, és mikor mondjunk le róla.
Minél komplexebb egy probléma, annál nehezebb megoldani. De mit jelent egyáltalán a komplexitás? Mint később részletesen megindokolom, az észszerű válasz ez: minden rendszer annyira komplex, amennyire komplex a legrövidebb leírása. Ha képessé válunk saját viszonyainkat, gondolatainkat és kétségeinket tömören összefoglalni, esélyünk van rá, hogy a lényegük feltáruljon előttünk. Eltérően az első három osztálytól, amelyek döntően mindennapi problémák megoldását célozzák, a IV. osztály komplex gondolkodása inkább befelé irányul: arra való, hogy jobban megértsük önmagunkat, szükségszerű összefüggésben a külvilággal.

Ahogy a gondolkodás négy osztályát sorra vesszük, menet közben feltárulnak majd az utóbbi száz év idevágó tudományos eredményei. Belenézünk a tudomány néhány olyan hősének (és antihősének) elméjébe, akik a fejlődést alakították. Tekintetünk néha befelé irányul, néha kifelé; szóba kerülnek egyszerű témák, mint például a háztartás, és a lehető legmélyebbek, mint például hogy mi tesz bennünket azzá, aki vagyunk."

Izgalmas apró részlet, a sok közül: két bináris jelsorozattal mutatja be egy vita elmérgesedését.

Tinta Könyvkiadó: Szótudástár - internetes szótár-rendszer
Dr. Osman Péter ismertetése
"A bölcsesség ékesszólás híján keveset használ..." - Marcus Tullius Cicero

"szókincs: 1. Valamely nyelv szavainak összessége 2. Egy személy vagy egy (kisebb) közösség által használt szavak összessége." - Tinta Könyvkiadó, Szótudástár - Értelmező szótár.

S hogy mekkora kincs? Szavak nélkül a legtöbbünk között nincs fejlett kommunikáció, s csak azt tudjuk egyrészt elmondani, másrészt megérteni, amire van megfelelő szavunk, kifejezésünk. Komoly tudományos vélemények szerint a fejlett beszéd képességének döntő szerepe volt az emberi faj kiemelkedésében az állatvilágból. A fejlett beszéd teszi lehetővé a célokhoz dinamikusan alakított együttműködéseket, a közösségek alakítását, működését, irányítását, s az utánzásnál minőségileg magasabb szintű tanítást és tanulást. A digitalizáció belépése előtt a beszéd rögzítése tette lehetővé a tudás rögzítését, megőrzését, továbbadását. SŐT: szavak nélkül tudatosan gondolkodni sem tudunk, ennek minden negatív következményével.

Vannak a beszéden túl más nyelvek - különösképp a matematika -, ám aki ilyenben nem jártas, csak annyira finoman kimunkáltan képes kifejezni magát, s kimunkálni gondolatait, amennyire ezt a saját szókincse lehetővé teszi. Ezért is folyamodik az igényes fogalmazásra törekvő ember gyakran szótárakhoz, hogy megtalálja a mondandójához hangulati értékben és jelentésárnyalatban legjobban illő szót, kifejezést. Olykor jelentőségteljes vagy legalább is érdekes megtudnunk, honnan, miből származik egy egy szó - erre vannak az etimológia szótárak. A nyelvek élnek a társadalmakban, változik a használt szókincs - idegen szavak kerülnek használatba, régebben használt szavak, kifejezések szorulnak ki, kikopnak a tájnyelvek, szólások születnek és halnak ki, szintúgy rövidítések jönnek-halnak, s változhat létező szavak, kifejezések jelentése is. Kellhet a szótárak segítsége.

A Tinta Könyvkiadó SzóTudásTár interneten működő magyar egynyelvű szótára mindezekben szolgál. A Kiadó internetes ismertetőjét idézve:
"A SzóTudásTár a leggazdagabb tartalmú, hiánypótló, interneten elérhető egynyelvű magyar szótár, mely a magyar szavakról a következő témakörökben ad információkat: etimológia 8 900 • szinonima 25 796 • ellentét 13 636 • régi szavak 19 378 • kiejtési 30 922 • összetett szó 56 843 • értelmező 15 853 • magyarító 12 652 • szólás, közmondás 14 163 • idegen 27 464 • rövidítés 12 074 • virág 213.

Nem csak címszóra, hanem a címszavak tartalmában is keres a rendszer. 3 milliós szóindex kereső, jelenleg 11 szótárban 170 000 egyedi címszó található." S a rendszerben van egy különleges elem: Szótenger. Leírását nem találtuk, de jól kitapasztalható.

Folytatva az ismertetőből: "A felület letisztult, egyszerű, felhasználóbarát, a kisiskolásoktól a legidősebbekig minden korosztály kényelmesen kezelheti. A SzóTudásTár elérhetővé tehető bármely internetes kapcsolattal rendelkező eszközön, számítógépen, tableten, okostelefonon."

A használat valóban egyszerű: Belépés után (előfizetéssel működik!) az oldalon feljön egy keresőablak, az elérhető szótárak listája az elsődleges szótár kiválasztásának lehetőségével, ahol a rendszer a keresést kezdje, és egy gomb, amellyel bekapcsolható a keresés a szócikkek szövegében is. A keresett szó beírására feljön az összes szótár, amely azt és kapcsolódásait tartalmazza, s az ember olykor ámul-bámul a találatokon,
A kereséshez használati útmutatót nem találtam, de az a használattal könnyen és gyorsan kiismerhető.

Az oldalon feljön Menü is. Tartalma: • Keresés a Szótudástárban (de csak a már elmondott felületet hozza fel) • Nyelvészeti tudástár - itt három letölthető nyelvészeti kiadványt találunk • A projekt ismertetése - ahonnan az idézeteket vesszük • Segédanyagok - úgy tűnik, ez még nincs feltöltve.

Tovább az ismertetőből: "A TINTA Könyvkiadó szerkesztői csapata folyamatosan fejleszti a szótárakat, készíti az új szócikkeket. Ennek módjai többek között az új szavak, ’divatszavak’ keresése például újságokban, másrészt a szótárakban még nem szereplő szavak regisztrálása. Mindemellett a TINTA Könyvkiadó olyan nagy volumenű munkákat is felvállal hazánkban egyedüliként, mint a nemrégiben megjelent Szólások, közmondások eredetét tartalmazó szótár. Ilyen szótár eddig magyar nyelven nem létezett, holott még izgalmasabb, érdekesebb, mint a szólások, közmondások jelentése. Dolgozunk ennek az adatbázisnak is a SzóTudásTárba történő beillesztésén."

A Kiadó a célközönségről: "A SzóTudásTár alkalmas a kisiskolások internetes szótárhasználatra nevelésére, segítségével hiteles forrásból kereshetik ki azt, amit tudni szeretnének a magyar szavakról, ezzel fejlesztve nyelvi kifejező- és értelmezőkészségeiket. A SzóTudásTárban a kötelező olvasmányok régies szavai megtalálhatóak. Célközönség még a felsőbb fokon tanulókon túl az iskolát már elvégzett munkavállalók is, hogy például elkerülhessék a szóismétlést, vagy kikereshessék egy idegen szó jelentését. Mindezek mellett nagy segítség magyar nyelvet tanulók számára is."
Informatikához értő felhasználóknak, több felhasználós alkalmazásokhoz: "A keretrendszer Moduláris felépítésű és szabványosított XML interfésszel rendelkezik így könnyen importálhatóak, bekapcsolhatóak tetszőleges újabb szótárak. Alapvetően egynyelvű a platform, de többnyelvű szótárak kiszolgálására is alkalmas. Online webes szolgáltatás. Egy böngésző elegendő a szótárazáshoz. Többfelhasználós, egyidejűleg akár több ezren is használhatják. A legmodernebb, de elterjedt technológiákat, informatikai megoldásokat használtuk a fejlesztés során(PHP, MySQL, AJAX, XML, JQuery, JSON, MooTools, HTML5), így a keretrendszer telepítése új szerverre nem igényel különösebb erőforrást. Átlagos lekérés 0.23 sec."
a mai nyugati értékrend. Ebben segít ez a könyv, ahogyan azt a folytatásban Shunmyo vázolja. - OP)

Az év természetfotói - Magyarország 2024 - Alexandra Kiadó, 2024
Dr. Osman Péter ismertetése

"Bár számtalan pályázatot rendeznek hazánkban és külföldön, ez a versengés az, amit minden magyar természetfotós meg akar nyerni."
- az Alexandra ajánlójából.
Nagyon jó, hogy vannak ilyen áttekintések, mint ez a gyönyörű album is. 2024 nagyon enyhén szólva nem sok széppel-jóval kényeztetett bennünket. Egy régi, híres regény magyar címét is megidézte: A háború kihajol az ég peremén.
Volt egyszer egy cég: MÜSZI, és annak egy remek marketingese, Bazsó Csongor, aki két fenomenális reklámot csinált nekik (L. marketingtitkok.hu: A MÜSZI legendája - Mese a kalapos fickóról, aki csettintve kimondta a varázsigét és felbolydult az egész ország.) Az első reklámon a "kalapos fickó" csettintett az ujjával, villant a szeme, és annyit mondott: MÜSZI! Némi idővel később, a másodikon nagyot villant: Csak azért is MÜSZI! 2024-ben ez az album azt mondja: Csak azért is rengeteg a szépség a világunkban, és remek láttatóink vannak! - s gyönyörű válogatást ad mindebből. Jó látnunk, hogy még bőven maradt szépség a természet világában!

Megkérdőjelezhetetlen bizonyságul szolgál arra is, hogy kevés, ami örök ezen a világon, de a remekül megcsinált fénykép létjogosultsága bizonyára az! Akár hosszú előkészületekkel is becserkészni, levadászni, megörökíteni a lehető legtöbbet adó pillanat elröppenő látványát ez valódi művészet, és az is marad.

Fáth Péter, a pályázatot kezdettől szervező naturArt Magyar Természetfotósok Szövetsége elnökének ajánlójából: "A naturArt Magyar Természetfotósok Szövetsége immár 32. alkalommal írta ki hazánk és a térség legnagyobb hagyományokkal bíró pályázatát, »Az Év Természetfotósa 2024« pályázatot. Mi, a pályázat rendezői, mindig nagy izgalommal várjuk a beérkező képeket, hiszen a fotósok erre a pályázatra tartogatják legjobb képeiket; ez az a pályázat, amit minden magyar természetfotós meg akar nyerni.

Idén sem csalatkoztunk: a pályázatra rengeteg jó kép érkezett be, és legalább két-három ilyen könyvet meg tudnánk tölteni jó képekkel. De a zsűrinek döntenie kellett, és végül nagy viták után kiválasztotta azt a 131 képet, amit most önök is láthatnak. A képek között több olyan is van, amik minden bizonnyal sikeresen szerepelnek a világ nagy természetfotós pályázatain.

Kevesen tudják, de ma a természetfotózás a legsikeresebb művészeti ág Magyarországon, hiszen fotósaink szinte hetenként nyernek kisebb, de inkább nagyobb díjakat, fődíjakat szerte a világon. Idén különösen erős volt a verseny, hiszen mindenki arra készült, hogy elhódítsa a fődíjat Daróczi Csabától, aki az elmúlt években a világ legeredményesebb természetfotósa lett. Nem sikerült!

Jó szívvel ajánlom ezt az albumot 2-100 éves kor között mindenkinek. Olyan pillanatokat, olyan megvilágításokat, olyan látószögeket mutatnak be a képek, amik méltó és egyedi módon jelenítik meg a körülöttünk lévő világ természeti csodáit." (Kiemelések tőlem)

Fáth a pályázati anyagról: "143 pályázó 2825 képe közül került ki ez a 131 kép, 44 felnőtt és 5 ifiversenyző képei. Ez mutatja, hogy ezen a pályázaton már egy képpel bejutni is nagy dicsőség!"

A zsűri elnöke, Dr. Kalotás Zsolt Bevezetőjéből: "Az Év Természetfotósa korábbi 31 pályázatán talán még nem fordult elő, hogy már a kiírás megjelenése előtt többszörös Év Természetfotósa díjnyertesek is jelezték, hogy indulni fognak a pályázaton. Ez a tény már előrevetítette, hogy különösen kiélezett versenyre, színvonalas pályázati anyagra számíthat a zsűri. És várakozásunkban nem is kellett csalódnunk. Elképesztően jó természetfotókat láthattunk, és a zsűrizés végén minden zsűritag sajnálta, hogy a kiállításon a falra került képek száma korlátozott, hiszen a legkiválóbb fotókból akár két nagyon színvonalas kiállítást is meg lehetett volna rendezni.

A benevezett képek között olyan akciófotók is szerepeltek, amelyek elkészítése néhány évvel ezelőtt még csak az álmok világába tartozott. Nem kétséges, hogy ebben a felvételi technika fejlődésének óriási szerepe van. Ugyanakkor, ha csak a felvételi technika fejlődését tekintenénk meghatározónak, lebecsülnénk az emberi tényezőt, amely megteremti a megálmodott, rögzíteni kívánt pillanat lehetőségét, megtervezi, kompozícióba foglalja és rögzíti. Egy ilyen pillanat megragadásához hosszú út vezet. Bár sokszor a szerencsének is szerepe lehet, az csak nagyon ritkán adatik meg a természetfotósnak. Otthon kell lenni a természetben, ismerni kell annak törvényszerűségeit, és elengedhetetlen a kitartás és a türelem. Lehetőségek gyakran adódnak, csak észre kell venni. (S ehhez is kell a tehetség, a learatáshoz a mesterségbeli tudás! - OP)

A pályázaton szép számmal vannak képek, amelyek művészi értéke a legmagasabb szinteket feszegeti. A naturArt az ilyenek számára írta ki első alkalommal a "Természet művészete" kategóriát, és ez nagyon jó döntésnek bizonyult. Az ide nevezhető képek a természet varázslatos pillanatait, szín- és formavilágát hivatottak visszaadni, mindenféle mesterséges beavatkozás nélkül. Az új kategória beváltotta a kiírók várakozását, varázslatos képeket láthatott a zsűri. Összefoglalva a zsűri tapasztalatait, kijelenthető, hogy az Év Természetfotósa pályázat ismét nemzetközi színvonalat produkált, büszkék lehetünk természetfotósainkra."

A kategóriák: • Kezünkben a Föld • A madarak viselkedése • Az emlősök viselkedése • Az állatok viselkedése • Az állatok és környezetük • Az állatok szemtől szemben • Növények és gombák • Kompozíció, forma és kísérletezés • Tájak • Élet a vízfelszín alatt • Napnyugtától napkeltéig • Fekete-fehér természetfotók • A természet művészete • Ifjúsági kategória • Természetfotósok munka közben

SAJTÓSZEMLE

Válogatás a magyar innováció híreiből.

telex.hu, 2024. 12. 16.
BME-rektor: Ne nevezzük modellváltásnak!

M5, Novum, 2024. 12. 16.
Összeállítás: Újszerű módon próbálják megismerni az anorexia természetét a HUN-REN Klinikai és Fejlődés-neuropszichológia Kutatócsoportjánál

innoteka.hu, 2024. 12. 17.
Gábor Dénes-díjátadó 2024

hirado.hu, 2024. 12. 17.
Jövőre 215 milliárd forint áll a magyar kutatások rendelkezésére

demokrata.hu, 2024. 12. 17.
Hankó Balázs: Jövőre 215 milliárd forint áll a magyar kutatások rendelkezésére

magyarhirlap.hu, 2024. 12. 17.
Hankó Balázs: Jövőre 215 milliárd forint áll a magyar kutatások rendelkezésére

kultura.hu, 2024. 12. 17.
Elfogadta az Országgyűlés a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatról szóló törvényt

vg.hu, 2024. 12. 17.
Eldőlt, mekkora összeget szán az állam kutatásra jövőre

Magyar Mezőgazdaság, 2024. 12. 18., 91. oldal
Idén is meghirdették a Magyar Innovációs Nagydíjat

innoteka.hu, 2024. 12. 18.
Rekordszámú innovációs ötlet érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

folyoiratok.oh.gov.hu, 2024. 12. 18.
Dupláztak a középiskolások: rekordszámú innovációs ötlet érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

radiocafe.hu, 2024. 12. 18.
Lezárult a nevezés az Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára (OTIO) // Februárig lehet nevezni az Innovációs Nagydíjra, vendég: Birkner Zoltán, a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke

zetapress.hu, 2024. 12. 18.
Rekordnevezés a 34. OTIO-ra

magyarhirlap.hu, 2024. 12. 18.
Rekordszámú innovációs ötlet érkezett az innovációs olimpiára

hvg.hu, 2024. 12. 18.
Egy magyar diák is részt vett a Nobel-díj átadón

news.sk, 2024. 12. 18.
34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia

hirado.hu, 2024. 12. 18.
Dupláztak a középiskolások: rekordszámú innovációs ötlet érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

techmonitor.hu, 2024. 12. 18.
Dupláztak a középiskolások: rekordszámú innovációs ötlet érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

gondola.hu, 2024. 12. 18.
34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia

nkfih.gov.hu, 2024. 12. 18.
Idén is meghirdették a Magyar Innovációs Nagydíjat

hrportal.hu, 2024. 12. 18.
Ezek a problémák foglalkoztatják leginkább a középiskolásokat

magyarhirlap.hu, 2024. 12. 18.
"Azt szeretnénk, hogy Magyarország a világ legjobb innovátor országai közé kerüljön"

computertrends.hu, 2024. 12. 18.
Versenyképesebbé kellene tenni a Magyar Kutatási Hálózatot - ComputerTrends

computertrends.hu, 2024. 12. 18.
Jövőre 215 milliárd forint áll a magyar kutatások rendelkezésére

uzletem.hu, 2024. 12. 18.
Szellemitulajdon-védelem a körforgásos gazdaságban - Iránytű kkv-knak

InfoRádió, Aréna, 2024. 12. 18.
Interjú Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszterrel 1.

Kossuth Rádió, Jó reggelt, Magyarország! , 2024. 12. 18.
Interjú Bódis Lászlóval, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkárával

Sláger FM - Reggeli hírek, 2024. 12. 18.
Jövőre 215 milliárd forintra pályázhatnak a magyar kutatók

m1, Ma reggel, 2024. 12. 18.
Interjú Bódis Lászlóval, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkárával

Radiocafe, Millásreggeli, 2024. 12. 18.
Interjú Birkner Zoltánnal, a Magyar Innovációs Szövetség alelnökével

medicalonline.hu, 2024. 12. 19.
Elfogadta az Országyűlés a HUN-REN-törvényt

Rádió1, Hírek 6:30, 2024. 12. 19.
Eladja a Magyar Tudományos Akadémia a kutatóhálózatát a magyar államnak

computertrends.hu, 2024.12.18.
Társalgási mesterséges intelligencia jelnyelvi interfésszel

greenlightpalyazatok.eu, 2024.12.18.
34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia

hirstart.hu, 2024. 12. 18.
Dupláztak a középiskolások: rekordszámú innovációs ötlet érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

hirwiki.hu, 2024. 12. 18.
Rekordszámú innovációs ötlet érkezett az innovációs olimpiára

szakmatszerzek.hu, 2024.12.18.
A lézerek alapvető fontosságúak az innovációban

magyarnemzet.hu, 2024. 12. 18.
Fenntarthatóság, egészség, intelligens közlekedés - ezek a problémák foglalkoztatják leginkább a mai középiskolásokat.

hvg.hu, 2024.12.19.
5-7 perc alatt jelzi a szívrohamot egy új eszköz

magyarnemzet.hu, 2024.12.19.
Rekordszámú ötlet érkezett az idei Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

economx.hu, 2024.12.19.
A hónap biznisze, piacvezető német vállalatot kebelezett be a magyar cég

infostart.hu, 2024.12.19.
Repülőrajtot vett a Demján Sándor program

muszaki-magazin.hu, 2024.12.19.
Kollaboratív robotok és az új generációs végeffektorok

hirnavigator.hu, 2024. 12. 19.
Rekordszámú ötlet érkezett az idei Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

gyorplusz.hu, 2024.12.19
Rekordszámú ötlet érkezett az idei Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

nkfih.gov.hu, 2024.12.19
Dupláztak a középiskolások: rekordszámú innovációs ötlet érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

kisalfold.hu, 2024.12.19
Felkarolják, és támogatják a tehetséges diákokat - Képgaléria, videó

gyorplusz.hu, 2024.12.19.
Nemzetközi projektekben dolgozik együtt a HUN-REN és a SZE

autoszektor.hu, 2024.12.19.
Hetzmann Béla kuratóriumi elnök: A Széchenyi István Egyetem fenntarthatósági eredményeit ismeri el a QS legújabb rangsora

azuzlet.hu, 2024.12.19.
Kamara elnök: Borsod-Abaúj-Zemplént ismét felfedezték a nemzetközi és a hazai befektetők

borsod24.hu, 2024.12.19.
Új befektetők a régi iparvidéken: átalakulóban Borsod gazdasága

infostart.hu, 2024.12.19.
Hankó Balázs: brüsszeli helytartókat akarnak kinevezni a magyar egyetemek élére

muszaki-magazin.hu, 2024.12.19.
Kollaboratív robotok és az új generációs végeffektorok

radio88.hu, 2024.12.19.
Felsorolta azt Európai Bizottság, hogy mi a problémája a közérdekű vagyonkezelő alapítványok szabályozásával

hirek.prim.hu, 2024.12.20.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből

novekedes.hu, 2024.12.20.
Kiderült mi kell ahhoz, hogy Magyarország az élre törjön - Komoly változásokra lesz szükség

technokrata.hu, 2024.12.20.
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet új innovációs képviseletet nyitott Magyarországon

qubit.hu, 2024.12.20.
Magyar és cseh kutató térképezte fel a Hold rejtélyes mare-foltjait

hirek.prim.hu, 2024.12.20.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből

vg.hu, 2024.12.21.
Bódis László: a kutatóintézetekből és az egyetemekről nőhetnek ki a magyar gazdaság új bajnokai

azuzlet.hu, 2024.12.21.
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet új innovációs képviselete hazánkban

vg.hu, 2024.12.21.
Bódis László: a kutatóintézetekből és az egyetemekről nőhetnek ki a magyar gazdaság új bajnokai

bama.hu, 2024.12.22.
A mesterséges intelligenciával építik a jövőt

Délmagyarország, 2024.12.23. (1-2. oldal)
Új kutatóközpont nyílik

hirextra.hu, 2024.12.23
Dupláztak a középiskolások: rekordszámú innovációs ötlet érkezett a 34. Országos Tudományos és Innovációs Olimpiára

sikerado.hu, 2024.12.24.
Ez segíthet piacra vinni az egyetemi kutatási eredményeket - Sikeradó

computertrends.hu, 2024.12.25.
Magyarország a világ innovációs élvonalába tart: 215 milliárd forintos kutatási és fejlesztési program indul

infostart.hu, 2024.12.25.
Mozgalmas éve volt a tudománynak és a technikának, sok felfedezés és találmány született 2024-ben

ictglobal.hu, 2024.12.25.
Az okosórák és fitneszkarkötők új fejezetet nyitottak 2024-ben

hvg.hu, 2024.12.25.
2024 legjobb találmányai: szuperszigetelés, nem annyira káros akkumulátor, fehérjepiactér

newtechnology.hu, 2024.12.26.
Kizárólag napfény és víz kell: új megoldás született hidrogén üzemanyag előállítására

vg.hu, 2024.12.26.
Kőkori technológia a műtőasztalon: néha az ember nem tud jobbat csinálni a természetnél

newtechnology.hu, 2024.12.26.
Sikertörténet: a Széchenyi István Egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből

agraragazat.hu, 2024.12.27.
A Nuseed-vetőmagok megérdemlik az esélyt

semmelweis.hu, 2024.12.27.
Nobel-díjasokkal dolgozott együtt a Semmelweis kutatója a 3D-bioinformatika területén

ictglobal.hu, 2024.12.27.
Exponenciális technológiák

magyarhirlap.hu, 2024.12.28.
Úttörő technológia a rákkutatásban

iotmagazin.hu, 2024.12.28.
Nemzetközi projektekben dolgozik együtt a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és a Széchenyi István Egyetem

economx.hu, 2024.12.28.
Világszenzáció: magyar találmány segíthet a gyermektelen párokon

index.hu, 2024.12.28.
Kiderült, mi lendítheti fel Magyarország gazdaságát

magyarhirlap.hu, 2024.12.29.
Mesterséges intelligenciával másolják a veszélyes vírusokat

pecsiujsag.hu, 2024. 12. 29
Világszenzáció a láthatáron: pécsi találmány segíthet sok gyermektelen párnak

szakmatszerzek.hu, 2024.12.29.
Rekordrészvétel az Országos Tudományos és Innovációs Olimpián

digitrendi.hu, 2024.12.29.
Uniós szervezet hoz lendületet a hazai innovációba?

ictglobal.hu, 2024.12.30.
20 atomerőmű enegiáját adó napelempanelt fejlesztettek

newtechnology.hu, 2024.12.30.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem innovációi a jövő szolgálatában

hvg.hu, 2024.12.30.
Visszaváltoztatták a daganatos sejteket, forradalom jöhet a rákterápiában

magyarmezogazdasag.hu, 2024.12.30.
Trendi a MATE a fiataloknál

techmonitor.hu, 2024.12.30.
A nyersanyagtól a késztermékig tartó automatizálás

magyarnemzet.hu, 2024.12.31.
Megújul a HUN-REN kutatóhálózat

weborvos.hu, 2024.12.31.
Világszenzáció? Magyar találmány segíthet sok gyermektelen párnak

telex.hu, 2024.12.31.
Áttörés, új remény, új gyógyszer, új fekete lyuk - az év legfontosabb magyar tudományos eredményei

ictglobal.hu, 2025.01.01.
Egyre jobban összemosódik a fizikai és a digitális világ 2025-ben

autopro.hu, 2025.01.02.
A gazdaság új motorjává vált Debrecen

ictglobal.hu, 2025.01.02.
Minden vállalati területet elér a transzformáció 2025-ben

newtechnology.hu, 2025.01.02.
Egy új generátor segítségével egyre jobb öntöltő hordható eszközök jöhetnek

weborvos.hu, 2025.01.02.
Mi lesz más 2025-től?

alternativenergia.hu, 2025.01.02.
Autóra festhető napelemet fejlesztenek

mta.hu, 2025.01.02.
Lendület Program

muszaki-magazin.hu, 2025.01.02.
Geológiai rejtély megoldását segítheti az új Hold-térkép

ng.24.hu, 2025.01.02.
Felhalmozódik plutónium a gleccserekben

portfolio.hu, 2025.01.05.
Itt a lista, ezeket a fintech startupokat zabálják a befektetők

portfolio.hu, 2025.01.06.
Pocsék a magyar vállalkozási hajlandóság, de itt a terv, hogy leszünk az innovatív technológiai vállalkozások hazája

autopro.hu, 2025. 01. 06.
Olyan akkut fejlesztettek, amely tűz esetén eloltja önmagát

gondola.hu, 2025. 01. 06.
Lendület Program

mfor.hu, 2025. 01. 06.
Képviseletet nyitott Magyarországon az Európai Innovációs és Technológiai Intézet

tozsdeforum.hu, 2025. 01. 06.
Ugródeszka az innovációhoz - Az új EIT képviselet megnyitja az utat az európai forrásokhoz

mpee.hu, 2025. 01. 16
Meghívó: Üzlet és technológia - Mit keresnek a magyarok a világűrben?

storeinsider.hu, 2025. 01. 06.
Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet új képviseletet nyitott Magyarországon

hajdupress.hu, 2025. 01. 07.
Indul a Debrecen Podcast új évada: tudomány közérthetően, helyi kutatások fókuszában

hiros.hu, 2025. 01. 07.
Február végéig lehet pályázni az MTA Lendület Programjára

hvg.hu, 2025. 01. 07.
Hatszor gyorsabb a hangnál, és Pekinget is könnyen elérheti Tajvan új rakétája

ictglobal.hu, 2025. 01. 07.
Új robotsebészeti eljárás teszi pontosabbá a térdműtéteket Szegeden

ictglobal.hu, 2025. 01. 08.
Így befolyásolhatja a PC-piacot a Windows 10 operációs rendszer támogatásának megszűnése

semmelweis.hu, 2025. 01. 08.
Az őssejtterápiás kutatások élvonalában a Semmelweis Egyetem

hajdupress.hu, 2025. 01. 08.
Hogyan fordítják le a növények az epigenetika nyelvére a növényi kommunikáció jeleit?

autopro.hu, 2025. 01. 08.
A valóságban tartósabbak az akkumulátorok, mint gondoltuk

behaviour.hu, 2025. 01. 08.
Hazánkban is megjelent az Európai Innovációs és Technológiai Intézet

ictglobal.hu, 2025. 01. 08.
Nemsokára kezdetét veszi a második magyar űrhajós utazása

pcpult.hu, 2025. 01. 08.
Érkezik az Eclipsa Audio

radio88.hu, 2025. 01. 08.
Február végéig lehet pályázni az MTA Lendület Programjára

airportal.hu, 2025. 01. 09.
Kutatás-fejlesztési szakértő

semmelweis.hu, 2025. 01. 09.
Áttörést jelentő, látásvesztést megelőző technológia tesztelésében vett részt a Semmelweis Egyetem

demedia.hu, 2025. 01. 09.
A növényi kommunikáció ősnyelve az epigenetika

bama.hu, 2025. 01. 09
Segítség a borászoknak: Pécsen is elvégezhetőek a borminősítő vizsgálatok (videó, galéria)

computertrends.hu, 2025. 01. 09.
EIT Jumpstarter verseny - megszólalt az élvonalba jutó két magyar csapat - ComputerTrends

elte.hu - 2025. 01. 09.
Európai vízió a 6G hálózati ökoszisztémáról

index.hu, 2025. 01. 09.
Áttörés lehet a rákkutatásban a sérült sejtek visszaalakítása

gyorihirek.hu, 2025. 01. 09.
Február végéig lehet pályázni az MTA Lendület Programjára

medicalonline.hu, 2025. 01. 10.
Látásvesztést megelőző technológia tesztelésében vett részt az SE


trendfm.hu, 2025. 01. 10.
Ismét lehet pályázni az Innovációs Nagydíjra

weborvos.hu, 2025. 01. 10.
Látásvesztést megelőző technológiát teszteltek

szeged.hu, 2025. 01. 11.
Szeged.hu - Czimmerer Zsolt kutatásával egy kicsit közelebb juthatunk az asztma megértéséhez

mezohir.hu, 2025. 01. 11.
A növény tanítható a klímastressz kezelésére

webradio.hu, 2025. 01. 11
Az asztmával kapcsolatos kutatásokra nyert támogatást a HUN-REN SZBK munkatársa

agronaplo.hu, 2025. 01. 12.
Ez hihetetlen: ezen az ősnyelven kommunikálnak egymással a növények

hirlevel.egov.hu, 2025. 01. 12.
Innovációs közbeszerzés a közszféra innovációjáért : Az innovátorok innovációs közbeszerzéshez való hozzáférésének megkönnyítése - eGov Hírlevél

ictglobal.hu, 2025. 01. 12.
Papírból is lehet energia?

newtechnology.hu, 2025. 01. 12.
Szuperforró kőzetek válthatják fel a jövőben a fosszilis energiahordozókat

agroinform.hu, 2025. 01. 12.
Hogyan fordítják le a növények az epigenetika nyelvére a növényi kommunikáció jeleit?
 
Készítette: VISUALIA